Yaşam

Koronavirüs buzdolabında yaşayabiliyor mu?

buzdolabi 2

Dünyayı saran koronavirüs salgını sonrası bilim insanları virüsün metali kağıt ve plastik gibi farklı yüzeylerde yaşam sürelerini hesaplamaya çalışıyorlar.

Pek çok kişinin aklına takılan soru ise marketten aldıkları ürünleri olduğu gibi buzdolabına koyduklarında virüsün yaşayıp yaşamadığı.

San Francisco’daki Gladstone Enstitüleri’nden önde gelen virolog Dr. Warner Greene, ürünleri buzdolabınıza koymadan önce dezenfekte etmek için birkaç dakikanızı ayırmak gerektiğini söylüyor.

NBC Bay Area’ya konuşan Greene Independent Türkçe’nin çevirdiği ve Ahval’in aktardığı habere göre “Koronavirüsler doğası gereği ‘yapışkan’ virüslerdir” diyerek sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Yüzeylerde şaşırtıcı bir süre boyunca hayatta kalabilirler.”

Kovid-19’a neden olan mevcut koronavirüs ile ilgili araştırmalar sürüyor. Amerikan Mikrobiyoloji Derneği’nin 2010’da yaptığı bir çalışma, Kovid-19 virüsüyle yakından ilişkili SARS koronavirüsü üzerindeki sıcaklık ve nem etkisini incelemişti. Bunun sonucunda o koronavirüsün düşük nem ve yaklaşık 4 derecelik sıcaklıkta geliştiği görülmüştü. Bu da buzdolabının içindeki ortama işaret ediyor.

2010 tarihli çalışmaya aşina olan ancak dahil olmayan Dr. Greene, buzdolabına veya dondurucuya konmadan önce bakkal ürünlerinin dezenfekte edilmesini bu nedenle tavsiye ettiğini söylüyor.

“Mesele şu ki önce dekontamine etmeden (mikroplardan arındırmadan) buzdolabınıza hiçbir şey koymayın” diyen Dr. Green’e göre eve gelen ürünleri temizlemek için şu adımlar takip edilebilir:

Tercihen alkol bazlı dezenfektan kasesi hazırlayın: Kornavirüsün zarını çözebilen iki şey var: Alkol veya sabun ve su kullanabilirsiniz. Dezenfektana erişiminiz yoksa bir fincanın 3’te biri kadar çamaşır suyunu bir galon suyla karıştırabilirsiniz. Ilık suya biraz sabun eklemek de mümkün.

Temizleme suyuna bezi batırın ve sıkın: Yiyecek kaplarının (torbalar, kutular, şişeler, teneke kutular) yüzeylerini iyice silin.

Yalnızca buzdolabı için temizlemeyin: Gıda kaplarını, kiler veya diğer dolaplara girmeden önce de temizleyin.

Poşetleri yıkayın: Yeniden kullanılabilir bez poşetlerinizi, yıkayın. Çamaşır makinesine uygunsa makinede yıkayın.

Green ayrıca dondurucudaki market ürünlerine dair tavsiye de verdi. Koronavirüsün sıfırın altındaki sıcaklıklarda hayatta kalıp kalamayacağının belirsiz olduğunu söyleyen Green’e göre dondurulmuş ürünlerin temizlenmesi her halükarda iyi bir fikir:

Koronavirüsün donma-çözünme sürecinde hayatta kalıp kalmayacağı biraz daha şüpheli bir konu.

Dr. Green ve ekibi bir aşı veya tedavi bulmak için yıllarca HIV üzerinde çalıştı. Şimdiyse ekibiyle birlikte Kovid-19 virüsüne odaklandıklarını söylüyor.

Green “Bu koronavirüs için yeni bir antiviral olarak hızlı bir şekilde devreye sokulabilecek gelişmiş ilaç üretilip üretilemeyeceğini tespit etmek için çok çalışıyoruz.” dedi.