Yaşam

Virüse karşı gıda paketlerini silmek gerekiyor mu?

Market

Koronavirüs günlerinde insanların marketten aldıkları ürünleri evlerinde temizlemeleri konusunda yine kafa karıştıran bir açıklama geldi.

Marketten alınan ürünlere yönelik kafa karıştıran açıklama BD’de Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Gıda ve İlaç Yönetimi’nden geldi ve “paketleri silmenize gerek yoktur” denildi.

Ahval’in haberine göre Açıklamada “Marketten alınan gıda ürünlerinin paketleri aracılığıyla Covid-19 geçtiğine dair bulgu yoktur” ifadesi kullanıldı.

FDA, dışarıdan alınan gıda ürünleri ve evcil hayvan mamalarının paketlerinden koronavirüs bulaşma ihtimaline dair bir araştırma yapılmadığını belirtti. Açıklamada “Tüketicilere, şu anda gıda ürünlerinin paketlerinden Covid-19 bulaştığına dair bir kanıt olmadığını tekrarlamak istiyoruz” denildi.

Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasında, “Solunum rahatsızlığına sebep olan koronavirüs insandan insana geçiyor ve gıdadan geçmiyor” ifadeleri yer aldı.

Açıklamada market alışverişi için şu önerilerde bulunuldu:

“Alışverişe çıkmadan önce bir liste hazırlayın. Yüzünüze bir maske takın ya da mağazaya girerken yüzünüzü kapatın. Alışveriş yaparken sosyal mesafeye dikkat edin. Eve geldikten sonra elinizi yıkayın ve aldıklarınızı yerleştirdikten sonra tekrar ellerinizi yıkayın.”

FDA’nın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Tekrar ediyoruz, gıda paketleri aracılığıyla Covid-19 geçtiğine dair bir kanıt yok. Fakat eğer isterseniz, ekstra önlem almak için paketleri silebilirsiniz ya da açık havada bırakabilirsiniz.”