Yaşam

Araştırma: Bu şarkı endişeyi yüzde 65 azaltıyor

Koronavirüs salgını nedeniyle psikolojisi bozulan ve endişesi artanların çoğaldığı bir dönemde kaygı düzeyini azaltan doğal yöntemlerin önemi artıyor.

Özellikle virüsten daha hızlı yayılan bir salgının korku salgını olduğunu söyleyen uzmanlar pandemi dönemlerinde insanların ruh sağlığını korumasının önemine vurgu yapıyor.

Batı Trakya’da da koronavirüs salgını ile yaşanan birlikte kötü gelişmeler ve sokağa çıkma yasakları insanların psikolojisini olumsuz yönde etkiliyor.

Ruh sağlığının korunmasında doğal yollardan biri de müzik. Psikiyatri uzmanı ve Beykent Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Samuray Özdemir, İngiltere’de bulunan Mindlab International isimli araştırma şirketinin yaptığı bir çalışmada insanlardaki kaygı düzeyini yüzde 65 oranında azalttığını ortaya koyan şarkıyı takipçilerine duyurdu. 

Araştırma şirketinin açıkladığı şarkı Marconi Union grubunun Weightless adlı parçası.

Psikiyatrist Özdemir şarkıyla ilgili yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Bu şarkı araştırmaya katılan kişilerin kaygı düzeylerinde yüzde 65 oranında azalma sağlamış. Hatta şarkı bazı kişileri öyle sersemletmiş ki, araç kullanırken dinlenilmemesi tavsiye edilmiş.” 

Öte yandan Marconi Union grubunun Weightless adlı parçası Hong Kong’da yapılan bir araştırmada da yer aldığı görülüyor. Araştırmaya göre bu şarkının üç ay boyunca gece yatmadan 30-45 dakika önce düzenli olarak dinlenmesi durumunda daha hızlı uykuya dalındığı ve daha derin bir uyku yaşandığı tespit edildi.

Sosyal medya hesabından konu hakkında paylaşımlarını sürdüren psikiyatrist Özdemir, Hong Kong’daki araştırmaya konu beş şarkının olduğunu vurguladı. Özdemir sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Beş şarkıyı üç ay boyunca gece yatmadan 30-45 dakika önce düzenli olarak dinleyen kişilerin ‘daha hızlı uykuya daldıkları, daha derin uyudukları ve ertesi sabah kendilerini daha iyi hissettikleri’ bulunmuş.” 

Uykuya dalmayı kolaylaştıran beş şarkı şöyle:

  • Marconi Union – Weightless
  • Claude Debussy – Clair de Lune
  • Mozart – Canzonetta Sull’aria
  • Chopin – Nocturne op.9 No.2
  • Simon & Garfunkel – The Boxer