Yaşam

İtalyanlardan dünyadaki ilk korona aşısını geliştirdikleri açıklaması

Küresel koronavirüs Kovid-19 salgınına karşı neredeyse gelişmiş bütün ülkeler aşı ve ilaç çalışmalarına ağırlık verdi.

Virüse karşı aşının bulunması durumunda, dünya genelinde uygulanan yasaklar ve tedbir amaçlı uygulamalara da tamamen son verilmiş olacak.

Aşı çalışmaları hız kazanırken bu sefer yeni bir gelişme İtalya’dan geldi.

İtalyan bilim insanları dünyanın ilk koronavirüs aşısını geliştirdiklerini duyurdu

İtalyan ilaç firması Takis’in bünyesindeki bir araştırma ekibinin, virüsün insan hücrelerini enfekte etmesini engelleyen antikorlar ürettiği açıklandı.

İtalyan bilim insanları, insan hücrelerindeki yeni koronavirüsü nötralize eden bir aşı geliştirdiklerini öne sürdüler.

Bu aşının, virüse karşı dünya çapında test edilen yüzlerce aday arasında en kayda değer aşı çalışması olabileceği iddia ediliyor.

Independent Türkçe’de yer verilen habere göre ilaç firması Takis’in bünyesindeki bir araştırma ekibi, virüsün insan hücrelerini enfekte etmesini engelleyen antikorları farelerde üretti ve izole etti. Testlerin Roma’daki Spallanzani Enstitüsü’nde yapıldığı bildirildi.

Takis ilaç firmasının CEO’su Luigi Aurisicchio şının gelişim sürecini hızlandırmak için uluslararası ölçekte işbirliği yapmaya istekli olduklarını söyledi. Aurisicchio ayrıca, insan üzerindeki denemelerin bu yaz mevsiminin akabinde yapılacağını söyledi. 

Spallanzani Hastanesi’ne göre, bildiğimiz kadarıyla dünyada bir aşıyla koronavirüsün nötralizasyonunu başarabilen ilk ekip olduk.