Yaşam

Uçak biletlerine büyük artış gelmesi bekleniyor

Küresel koronavirüs salgını nedeniyle uçak seferleri dünya çağında durma noktasına gelince uçak şirketleri iflasın eşiğine geldi.

Kovid-19 salgınının ne zaman duracağı belirsizliğini koruyor. Virüse karşı aşı bulunana kadar havayolları şirketleri yolcu taşımak için formüller arıyor.

Pek çok uzman sosyal mesafenin uçaklarda geçerli olamayacağı konusunda hem fikir. Uçakların tasarımları ve koltukları 1.5 metre arayı imkansız hale getiriyor.

Buna rağmen yolcular arasında belirli bir mesafe olmasını isteyen bilim insanları güvenli yolculuk için maskenin de kullanılması gerektiğini belirtiyorlar.

Öte yandan fiziksel mesafenin uygulanması durumunda uçak bilet fiyatlarına büyük artışlar geleceği tahmin ediliyor.

Sivil havacılıkta Kovid-19 pandemisi nedeniyle sağlık otoritelerince önerilen sosyal mesafeye havacılık otoritesinden yanıt geldi. Uluslararası Hava Taşımacılar Birliği (IATA) geçen hafta yaptığı açıklamada uçaklarda boş koltuk bırakmanın salgını önlemeyeceğini ifade ederek, “Sosyal mesafe uygulanırsa fiyatların ciddi oranda artması gerekir” dedi.

IATA virüse karşı uçuşlarda yolcuların yüzlerini koruyucu bir eşya veya maske ile kapatmasını ve kabin mürettebatın ise maske takmasını önerdi.

IATA’dan yapılan açıklamada, “Sektörün ortalama kar eşiği yük faktörü yüzde 77. Sosyal mesafe önlemleriyle maksimum yük faktörü yüzde 62’ye düşecek. Bu da birim maliyetlerinde keskin artışa neden olur. Havayolu şirketlerinin sadece kâr eşiğini yakalaması için bile 2019 yılına göre bilet ücretlerinin bölgeden bölgeye yüzde 43 ila 54 artması gerekir” ifadelerine yer verildi.

IATA Genel Direktörü Alezandre de Juniac ise mevcut koşullar altında uçabilecek ve bu uçuşlardan paza kazanabilecek hiçbir havayolu şirketinin olmadığını vurguladı.

Sosyal mesafe kuralı uçaklarda boş koltuk uygulaması demek oluyor ve IATA’ya göre doluluğu farklı uçak tiplerinde bu önlem yolcu kapasitesini yüzde 30 ile 50 oranında düşürecek.

Yunanistan Batı Trakya Haber

Ryanair Temmuz’da uçak seferlerinin yüzde 40’ını başlatıyor

İlgili haber...