Yaşam

Hayatımızı altüst eden korona zayıfladı mı?

Geçen sene sonu Çin‘de ortaya çıkarak bütün dünyaya yayılan koronavirüs salgını yavaşlayacak mı soruları gündemde.

Bugün kadar 320 binin üzerinde hayata mal olan ve yaklaşık 5 milyon insana bulaşaşarak hasta edeb koronavirüs Kovid-19 ile ilgili araştırmalar devam ediyor.

Bilim insanlarının aşı ve ilaç bulmak için uğraştığı virüse karşı alınan ilk önlem sosyal mesafe ve maske kuralı olmuştu.

Ahval‘in aktadrdığına göre mevcut veriler ışığında bu ön kabulü ele alan Hürriyet gazetesi yazarı Osman Müftüoğlu, soruya, “Olabilir, mümkün” yanıtını veriyor.

Bugüne kadar 2 bin 836 onaylanmış vakanın görüldüğü Yunanistan‘da 1.374 kişi iyileşti 165 hasta hayatını kaybetti.

Sağlık uzmanlarının da kendisiyle benzer görüşleri paylaştığını ve salgının seyrinin hafiflediğini kaydediyor. Vakalarda zatürre ile karşılaşma oranının düştüğüne dikkat çeken Müftüoğlu, sağlık çalışanlarının ilk günlere oranla daha az hastayı yoğun bakıma yatırma veya entübe etme ihtiyacı duyduklarını, bu verilerin de virüsün güç kaybettiği anlamına gelebileceğini belirttiklerini aktarıyor.

“Sadece bizde değil, diğer ülkelerin de çoğunda aktif hastalar arasında durumu kritik olanların sayısı azalıyor. Yoğun bakıma yatırılanların oranları yüzde 2’lerde seyrediyor ki, bu rakam başlangıçta yüzde 15’e kadar yükselmişti” yorumunu yapan Müftüoğlu, “Dileyelim ki bu salgın da SARS salgınında olduğu gibi kapımızı çalan yazla birlikte kendiliğinden sönsün. Ama bilelim ki bütün bunlar şimdilik sadece bir dilekten ibarettir” diye ekliyor.

Koronavirüsün gerilemesinde kimi doktorlar sıcak havanın etkisini olduğunu savunsa da, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Mehmet Ceyhan farklı görüşte olanlardan.

Ceyhan, “Sıcak havaların etkisi belki çok minimum noktada var ancak bu henüz böyle bir veri net olarak var diyemeyiz. Sadece koronavirüsün de grip virüsü gibi soğuk ortamda daha fazla canlı kalmasına yönelik bir tespit var. Yoksa sıcak havalarda bulaşmaz, soğuk yerde bulaşır ya da tam tersi gibi bir veri yok. Yazın görülmesi azalacak mı bana sorarsanız azalacak. Ama bunun nedeni havalar değil alınan tedbirler olacak” yorumunu yapıyor.

Bugün itibariyle 2.836 onaylanmış vakanın görüldüğü Yunanistan’da 1.374 kişi iyileşirken 165 hasta ise hayatını kaybetmiş durumda.

Tüm dünyada ise şu ana kadar 4 milyon 805 bin 430 vaka görülürken 1 milyon 787 bin 539 kişi iyişleşti ve 3 yüz 18 bin 554 kişi ise can verdi.