Uncategorized

Batı Trakya’da mide gribi vakaları arttı

Batı Trakya’da mide gribi vakaları arttı

Yunanistan geneli olduğu gibi Rodop ilinde de mide gribi (gastroenteritis) vakalarında son dönemde büyük artış var.

Sağlık hizmetleri mide virüsüyle ilgili olarak salgın olduğu konusunda uyarıyor.

Yunanistan Hastalıkları Önleme ve Mücadele Merkezinin (KEELPNO) internet sitesinde yapılan uyarıda “son haftalarda mide gribi salgınının yaygın olduğuna dair belirtiler var” ifadeleri kullanıldı.

Mide iltihabı nedir?

Gastrit veya mide iltihabı (Gastroenteritis), mide (“gastro”-) ve ince bağırsak’ı (“entero”-) içeren mide bağırsak kanalı’nın iltihabı (“-itis”) ile karakterize olan ve ishal, kusma , karın ağrısı ile krampa sebep olan bir tıbbi durumdur.[1] Mide iltihabından gastro, mide mikrobu ve mide virüsü olarak da bahsedilmiştir. Grip ile ilgisi olmamasına rağmen mide gribi ve gastrik grip olarak da adlandırılmıştır.

Küresel olarak, çocuklardaki çoğu vaka, rota virüs’ten kaynaklanır.[2] Yetişkinlerde, noro virüs[3] ve kampilobakter[4] daha yaygındır. Diğer bakteriler (ya da onların toksinleri) ve parazitler de daha az görülen sebepler arasındadır. Azınlıkça’daki habere göre bulaşma, uygun olmayan bir şekilde hazırlanmış yiyecek ya da kirli su tüketimi veya bulaşıcı hastalık taşıyan bireylerle yakın temas nedeniyle gerçekleşebilir.

Hastalığı yönetmenin temeli, yeterli sıvı alımında yatmaktadır. Hafif ya da orta derecedeki vakalar için bu genellikle oral rehidratasyon çözeltisi ile gerçekleştirilebilir. Daha ciddi vakalarda damar içinden sıvı verilmesi gerekebilir. Mide iltihabı öncelikle çocukları ve gelişmekte olan ülkelerde yaşayanları etkilemektedir.