Uncategorized

Butaris: Hiç kimse seçim istemiyor

Tsipras Kıbrıs konusunda siyasi liderleri bilgilendirecek

Kıbrıs sorunu ile ilgili Yunanistan'da gözler 12 Ocak’ta Cenevre’de yapılacak toplantıya çevrilirken, hükümet konuyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor.

Butaris: Hiç kimse seçim istemiyor

Selanik Belediye Başkanı Yannis Butaris katıldığı bir radyo programında ilginç açıklamalarda bulundu.

Atina Haber Ajansına ait “Praktorio 104,9 FM” radyosuna konuşan Butaris etken seçim söylentileriyle ilgili olarak “Hiç kimse seçim istemiyor. Ne kreditörler ne de halk seçim istiyor. Dersiniz ki hep seçime gitmekten başka işimiz yok” ifadelerini kullandı.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras’ın düşük emekli maaşı alan vatandaşlara ikramiye dağıtarak “iyi yaptığını” dile getiren Butaris ancak ikramiyenin dağıtılma şekline itirazını dile getirerek “Tsipras, kreditörlere karşı hile yaptı” dedi. Maliye Bakanı Efklidis Tsakalotos’un “kemer sıkmanın daha fazla devam edemeyeceği” görüşüne katıldığını sözlerine ekleyen Butaris “Eğer mantık değişmez ise, Avrupa Birliği kendi mevcudiyeti açısından tehlikeli olacaktır” değerlendirmesini yaptı.

“Fevkalade” biri olarak tanımladığı anamuhalefet lideri Kiryakos Mitsotakis ile ilgili görüşlerini de paylaşan Butaris “İşi oldukça zor. Çünkü ne tür bir sağı dizayn etmek istediğini açıklığa kavuşturmak zorunda. Fevkalade biri ancak benim oyum ona değil” şeklinde konuştu.

2019 yılında Butaris döneminin sona ereceğini savunan Selanik Belediyesi anamuhalefet listesi başkanı Stavros Kalafatis’e ise Yannis Butaris’in cevabı oldukça ilginçti. Karizmatik Belediye Başkanı “100 yaşımı doldurmam için önümde 25 yıl daha var. Stavros 25 yıl daha aday olabilir, ancak belediye başkanı ben olacağım.”