Uncategorized

500 euro’nun üzerindeki alışverişlerde nakit dönemine son

Akaryakıta bir zam daha

Geçen ay 6 ile 8 cent arası zamlanan Yunanistan’daki akaryakıt fiyatlarının bu hafta içerisinde bir kez daha zamlanması bekleniyor.

500 euro’nun üzerindeki alışverişlerde nakit dönemine son

500 euro’nun üzerindeki alışverişlerde nakit ödeme dönemi dün itibarıyla sona erdi.

Bunun yanı sıra vergiden muaf tutulan gelir sınırını elde edebilmek için sadece banka veya kredi kartıyla yapılacak ödemelerden alınan fiş ve makbuzlar geçerli sayılacak.

Maaşlı çalışanlar, emekliler ve çiftçilerin ise “elektronik parayı” kullanmaları için bir nedeni daha var. Sadece bu şekilde 1.900 ile 2.100 arasındaki vergi indiriminden ve sağlık harcamalarının getirdiği indirimden faydalanabilecekler.

Elektronik para uygulamasından muaf tutulanlar

Banka veya kredi kartıyla yapılacak alışveriş ve ödemelerin damga vuracağı 2017 yılında bu uygulamadan muaf tutulanlar da var. Bunlarda 70 yaş üzerindeki vatandaşlar ile %80’inin üzerinde engeli bulunan engelli vatandaşlardan başkası eğil. Ancak bu kategorideki vergi mükelleflerinin de vergi indirimden faydalanabilmeleri için fiş toplamaları gerekecek.

Ayrıca Dışişleri Bakanlığı çalışanları, yurtdışında görev yapan ordu kurmayları, AB Daimi Temsilciliği personeli, huzurevinde veya ruh hastalıklar kliniğinde yaşayanlar ve cezaevindeki mahkumların elektronik alışveriş ve ödemelerle ilgili fiş toplama zorunluluğu bulunmuyor.

Yeterli derecede e-fiş toplayamayana vergi cezası

Vergi mükelleflerinin 2017 yılında gelirlerine orantılı olarak belirli oranda elektronik alışveriş ve ödemeleriyle ilgili fiş toplamaları gerekecek. Oranların makul olduğu ve bu fişlerin toplanabileceği düşünülüyor. Ancak asıl sorunu yeterli oranda fiş toplayamayanlar yaşayacak ve %22 vergi ödemek zorunda kalacak.

Örneğin yıllık geliri 12.000 euro olan birinin 1.300 euro’luk elektronik fiş toplaması gerekiyor, yani banka veya kredi kartıyla 1.300 euro’luk alışveriş veya ödeme yapması gerekiyor. Eğer bu kişi 500 euro’luk alışveriş yaparsa o zaman aradaki fark olan 800 euro’nun %22’si oranında yani 176 euro ek vergi ödemesi gerekecek.

Hangi fişler geçerli?

Bu konuda Maliye Bakanlığı’ndan çıkacak ilgili karar bekleniyor. Ancak yapılan planlama doğrultusunda süper market, büyük alışveriş mağazaları, akaryakıt, elektronik eşya, ev eşyası, lokanta, taverna, bar ve eğlence merkezlerinden alınacak fişler geçerli sayılacak. Öte yandan kredi taksitleri, kiralar ve muhtemelen elektrik ve su faturası ödemeleri için alınacak makbuz ve fişlerin ise geçerli sayılmaması düşünülse de henüz kesinleşmiş bir karar ortada yok.

Doktorlara ödemeler elektronik parayla

Bugün için Maliye tarafından vergiyi hafifletmeye yarayan harcamalar arasında yer alan doktorlara yapılan ödemelerin bu yıl yine geçerli sayılabilmeleri için bu ödemelerin banka veya kredi kartıyla yapılması gerekecek. Eğer ödeme nakit olarak yapılmış ve karşılığında fiş alınmışsa, bu fiş vergi indiriminde geçerli sayılmayacak.

Mevcut mevzuata göre doktor harcamaları yıllık gelirin %5’inden fazlaysa %10 vergi indirimi sağlıyor.

Örneğin 12.000 euro geliri olan bir vatandaşın doktor harcamalarıyla vergi indirimi elde edebilmesi için doktorlardan 600 euro’dan fazla fiş toplaması gerekiyor. Eğer bu kişi elektronik ödeme yoluyla 1.000 euro’luk fiş toplamayı başarırsa, bu şekilde 100 euro (%10) vergi indirimi kazanacak.

Ek teşvik edici unsurlar

Bunun yanı sıra vatandaşları alışverişlerini ve ödemelerini elektronik olarak yapmaya teşvik etmek amacıyla başka teşvik edici önlemlerin de alınması bekleniyor. Bunlar arasında araba ve kamuya ait gayrimenkul çekilişleri olacağı söyleniyor. Bunun yanı sıra öngörülen asgari harcama sınırından daha fazla banka veya kredi kartıyla harcama yapanlara yönelik de teşvik edici önlemler alınması bekleniyor.

Hangi fişleri saklamalıyız?

Elektronik parayla ödemelerini yapan vergi mükelleflerinin yaptıkları ödemelerin kağıt fişlerini saklamalarına gerek yok. Ancak Azınlıkça’daki habere göre bu uygulamadan yukarıda belirtilen muaf tutulan vatandaşlar yine eski yıllarda olduğu gibi kâğıt fişleri toplamaya devam edecek.

İş hesabı

İşletme sahiplerinin de işleriyle ilgili ödeme ve alışverişlerini yapacakları bir profesyonel banka hesabı açmaları gerekecek.

Çalışanların maaşları da bankaya yatırılacak

22 Aralık 2016 tarihinden itibaren çalışanlarının maaşlarını nakit olarak ödeyen işverenler ek vergi tehlikesiyle karşı karşıya. Bundan böyle çalışanların da maaşlarının banka üzerinden ödenmesi gerekecek.