Uncategorized

Guardian: Yunanistan’da hastalar yaşamak yerine ölüyor

Guardian: Yunanistan’da hastalar yaşamak yerine ölüyor

Yunanistan’daki hastaneler personel eksikliği içerisinde eldivensiz, sargı bezsiz ve katetersiz hizmet vermeye devam ediyor.

Guardian gazetesi bu sözlerle Yunanistan’da sağlık sisteminde hakim olan tabloyu tarif ederken, personel eksikliği nedeniyle ülkedeki ölüm oranlarının arttığını ve hastanede enfeksiyon kapma vakalarında da ciddi bir artış yaşandığını kaydediyor.

Yunanistan Devlet Hastaneleri Çalışanları Federasyonu Başkanı Mihalis Giannakos gazeteye yaptığı açıklamada “Katı mali hedefler adına, belki normal şartlar altında yaşayabilecek olan insanlar ölüyor” diyor ve ekliyor: “Hastanelerimiz, tehlikeli alanlara dönüşmüş durumda”.

Guardian’ın yayınladığı ve Azınlıkça’da yer verilen habere göre, yapılan bir araştırmada hastanedeki hastaların %10’unun ölümcül hastane enfeksiyonu kapma riskiyle karşı karşıya kaldığını ve yaklaşık 3 bin kadar ölümün bu enfeksiyonlardan kaynaklandığının tahmin edildiğini ortaya koydu.

Bu duruma örnek olarak geçen ay Zakinthos hastanesinde yaşanan bir olayı anlatan Giannakos, ayağından rutin bir operasyon geçirmek üzere hastaneye giden kadının hastanede kaptığı bir enfeksiyondan yaşamını yitirdiğini anlatıyor.

Yunanistan Devlet Hastaneleri Çalışanları Federasyonu Başkanı “Kesintiler oldukça fazla, yoğun bakım ünitelerinde 150 yatak kaybetti. Sıklıkla hastalar dezenfekte edilmemiş yataklara yatırılıyor. Personel o kadar yoğun ki, ellerini yıkamaya vakitleri yok. Zaten sıklıkla da ellerini yıkamak için sabun da olmuyor” diye durumun trajikliğini ortaya koyuyor.

Yunanistan’da mali krizden sağlık sektörü kadar hiçbir sektör zarar görmedi. Zira kamu harcamalarından yaklaşık 5 milyar euro kesildi ve harcamalar neredeyse üçte birine düştü. Yaklaşık 25 bin personel faklı nedenlerden dolayı (emeklilik v.s.) hastanelerden ayrıldı ve yerine yeni personel alınmadı. Bunun yanı sıra hastaneler sıklıkla ilaç, eldiven, sargı ve hatta çarşaf sıkıntısı yaşıyor.

Ancak “kahramanca” bazı küçük davranışlar ayağı kırılmış sağlık sistemini hâlâ ayakta tutuyor. Bunlar arasında doktor ve hemşirelerin fazlasıyla ek mesai yapması, sponsor ve yardımsever vatandaşların yardım ve destekleri yer alıyor.