Uncategorized

Yunanistan’da milletvekilleri sade vatandaştan üç kat fazla para alıyor

Απαγόρευση κυκλοφορίας σε αυτήν την οδό της Κομοτηνής

Η Αστυνομική Διεύθυνση Ροδόπης ανακοίνωσε την προσωρινή απαγόρευση της κυκλοφορίας όλων των οχημάτων, στην οδό Μπακάλμπαση, στο κέντρο της Κομοτηνής, από το Σάββατο (07-01-2017) έως και την Τρίτη (10-01-2017).

Yunanistan’da milletvekilleri sade vatandaştan üç kat fazla para alıyor

İrlandalı thejournal.ie sitesi aralarında Yunanistan’ın da yer aldığı Avrupa ülkelerinde milletvekillerinin aldığı maaşları mercek altına aldı.

Araştırmada milletvekillerinin aldıkları resmi yıllık brüt maaşı ortalama bir Avrupa vatandaşı ile kıyaslandı.

Örneğin İtalya’da bir milletvekili yılda 125.220 euro maaş alırken, bu maaş ortalama bir vatandaşın yıllık maaşının (29.599 euro) dört katına tekabül ediyor.

Yunanistan’da ise milletvekilleri yılda aldıkları 61.620 euro ile ortalama bir Yunan vatandaşının (18.331 euro) yılda aldığı paranın üç katı para kazanıyor. Azınlıkça’daki habere göre İtalyan milletvekillerinin ise Yunan milletvekillerinin iki katı ücret aldığı ortaya çıkıyor.

Grafikte diğer ülkelerde milletvekillerinin aldığı maaşlar görülüyor:

FOTOĞRAF

Başbakanlar ne kadar kazanıyor?

Yıllık 325.955 euro ile Angela Merkel en iyi maaşı alan Avrupa lideri. Bu rakam, ortalama bir Alman vatandaşının maaşının 8 katı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da 178.920 euro ile ortalama bir Fransız vatandaşının (36.572 euro) 5 katı para kazanıyor.

Son olarak Lüksemburg Başbakanı da ülkesindeki ortalama bir vatandaşın 5 katı daha fazla maaş alarak yılda 178.920 euro kazanıyor.