Uncategorized

Gümülcine’de arıcılık sektörü büyük zarar gördü

Gümülcine’de arıcılık sektörü büyük zarar gördü

Rodop İli Arıcılar Kooperatifi “Kentri” Başkan Nikos Karakostidis bu yıl Gümülcine’deki (Komotini) arıcılar için çok zorlu bir yol olduğunu söylüyor.

“Zorlu bir yıldı, uzun süreli kuraklık üremede ve arıların oğul vermesinde sorun yarattı” diyen Karakostidis “Böylece kışa 6 kat daha az arı nüfusuyla girdik. Birçok oğul da ilk soğuklara dayanamayarak öldü” ifadelerini kullandı.

Ert Komotinis radyosundan gazeteci Maria Nikolau’nun “Arılar da mı stresli?” sorusuna “Kentri” Başkanı “Etkenleri bilmiyoruz. Biz gerekli her şeyi yaptık. Yardımcı olmak için birçok yola başvurduk. Aristotelio Üniversitesi profesörleri bunu kuraklığa bağlıyorlar. Ancak araştırmaya açık bir konu. Ancak kesin olan Trakyalı arıcıların ilkbaharı %40-50 daha az arı nüfusuyla karşılayacağıdır” şeklinde konuştu.

Batı Trakya’daki arıcılığın büyük darbe aldığını ifade eden Karakostidis “Arıcılık sektörü büyük zarar gördü ve zorlu günler ise önümüzde. İki binden fazla arıcı kuraklık nedeniyle emeklerinin boşa gittiğini gördü. Mart ayına kadar zayiat vermeye devam edeceğimiz kesin ancak başaracağımıza inanmak istiyorum” temennisinde bulundu.