Yunanistan Batı Trakya Haber

Bakan cevapladı: Yunanistan’da okullar ne zaman ve nasıl açılır?

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Sotiris Tsiodras ile Sivil Koruma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias günlük koronavirüs salgını ile ilgili yaptıkları dünkü basın toplantısında Yunanistan gecelinde okulların ne zaman açılacağı konusuna da değindiler.

Yunanistan’da en çok merak edilen konular arasında koronavirüs tedbirleri kapsamında 11 Marttan bu yana kapalı olan okulları ne zaman ve nasıl açılacağı yer alıyor.

Basın toplantısında Tsiodras ve Hardalias’a “medyada yer alan ve okulların Mayıs ortalarında açılacağı ve öğrencilerin maske ve eldivenlerle sınıflara döneceği” yönündeki senaryoların gerçek olup olmadığı sorusu yöneltildi.

Tsiodras “şimdilik okulların hangi tarihte açılacağını bilmediğini” söylerken “küçük yaşların koronavirüs konusunda hassas grup olarak nitelendirilen gruplarda yer almadığını” hatırlattı.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü ayrıca “sosyal mesafenin ve korunma önlemlerinin her halükarda gözetilmesi gerektiğini” de vurguladı.

Sivil Koruma Bakan Yardımcısı Hardalias ise “Okulların açılmasını konuşmak için çok erken olduğunu” söylemekle yetinirken “şartlar elverdiğinde gerekli önlemler alınacaktır” yanıtını verdi.