Yunanistan Batı Trakya Haber

Korona Batı Trakya’da kaç işletmeye kilit vurdu?

Küresel koronavirüs Kovid-19 salgını nedeniyle neredeyse bütün ülkelerde alınan sokağa çıkma yasakları kapsamında hükümetlerin çalışmasına izin vermediği işletmeler de mecburen kapılarına kilit vurmuş durumda.

Koronavirüs ile mücadelede dünya çağında önemli bir başarı yakalayan Yunanistan’da uygulanan sokağa çıkma yasakları yüzünden kapanmak zorunda kalan işletmeler ekonomik zorluklar çekiyor.

Yunanistan İstatistik Kurumu ELSTAT’ın verilerine göre küresel koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında ülke geneli 205 bin 984 işletme faaliyetlerini mecburen askıya almak zorunda kaldı.

Bu rakam toplam işletmelerin yüzde 14,6’sını oluştururken, 1 milyon 63 bin 98 çalışan da bu olumsuz durumdan etkilenmiş durumda.

Yunanistan genelindeki eyaletler bazında ise Batı Trakya’nın da içinde yer aldığı Doğu Makedonya-Trakya Eyaleti’nde 1.346 işletme zorunlu olarak kepenk indirdi.

Öte yandan en çok kapısına kilit vuran işletmenin olduğu eyaletler sıralamasında 11 bin 828 işletmenin kapanmak zorunda kaldığı başkent Atina’nın da içinde yer aldığı Attiki Eyaleti yer alıyor.

Oransal olarak ise toplam işletmelerinin yüzde 34,4’ünün zorunlu olarak kapanmak zorunda kaldığı Kuzey Ege Eyaleti bu alanda ilk sırada yer alırken, Peloponnisos bölgesi ise işletmelerinin yüzde 10,7’sinin kapanmak zorunda kalmasıyla bu alanda en az fire veren bölge oldu.