Yunanistan Batı Trakya Haber

Araştırma sonucu: Yunanistan’da korona salgını sonrası oteller nasıl olmalı?

tatil, sahil, deniz, plaj

Bütün dünyayı saran ve hayatı felç eden küresel koronavirüs salgını Yunanistan’da turizm sektörünü de derinden etkiledi. 

Sokağa çıkma yasakları ve uçak seferlerinin durdurulması ile birlikte ekonomik dar boğaza düşen otel işletmeleri hem bir yandan iflas etmemek için arayışlarını sürdürürken diğer taraftan da salgın sonrası müşterilerin güvenini tekrar kazanabilmek için hijyen şartlarını yükseltmek zorundalar.

Uluslararası Yunan Üniversitesi’nin (International Hellenic University) TourLab laboratuvarı tarafından gerçekleştirilen araştırma otellerin yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgını sonrasında nasıl olması gerektiğine odaklanıyor.

Araştırma, otellerin yeni dönemin ihtiyaçlarına karşılamaya hazır olup olmadıkları, bir hastaya nasıl muamele edilmesi gerektiği, koronavirüs salgınının müşterilerin otellere güvenini nasıl etkileyeceği gibi sorulara cevap arıyor.

Araştırmada otellerin hijyen ve güvenlik konularında stratejilerini daha katı önlemler alarak yeniden planlamaları öneriliyor.

TourLab Müdürü Spiros Avdimiotis Atina Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada bu sürece uyulması durumunda otellerin daha rekabetçi olacağını ifade ediliyor.

İlk olarak, temizlik personeli başta olmak üzere otellerin büyüklüğüne göre hijyen standartlarının yeniden planlanması gerektiği belirtiliyor.

İkinci aşamada ise kişisel hijyen kuralları standartları ise sağlık hizmetleri sunma hazırlığı yapılması gerektiği ifade ediliyor.

Ayrıca otellerin teknik standartlarının da yeniden belirlenmesi gerekeceği ifade edilen araştırmada, elektromekanik donanımının kalitesinin yükseltilmesi gerektiği kaydediliyor.