Yunanistan Batı Trakya Haber

İşte Yunanistan’da korona tedbirlerini aşamalı olarak kaldırma planı

Yunanistan’da 11 Marttan bu yana uygulanan koronavirüs salgınıyla mücadele tedbirlerinin aşamalı olarak kaldırılması gündemde.

Hatırlanacağı üzere:

  • 11 Martta ilk olarak ülke geneli eğitim kurumları ve adliyelerin faaliyeti durdurulmuştu.
  • 14 Martta ise alışveriş merkezleri, kafeteryalar, kuaförler, sinemalar gibi işletmelerin kapatılmasına karar verilmişti.
  • 16 Martta hayata geçirilen karar ise cami ve kiliselerde toplu ibadetlerin yapılmasının yasaklanmasını öngörüyordu.
  • 18 Martta Yunanistan geneli dükkan, mağaza ve ticari işletmelerin faaliyetleri askıya alınmıştı.
  • 23 Martta ise sokağa çıkma yasağı getirilirken, vatandaşların sadece belirli gerekçelerle evlerinden çıkmasına izin veriliyordu.

Yunanistan’da tedbirlerin kaldırılmasının ise sondan başlaması planlanıyor. Yani ilk aşamada sokağa çıkma yasağı kaldırılacak.

Daha sonra dükkan ve alışveriş merkezlerinin açılması, sonda kamusal alanların açılması en son ise ibadethaneler ve okulların çalışmaya başlaması düşünülüyor.

Hükümet yetkililerinin 27 Nisana kadar uygulama kararı aldıkları koronavirüs tedbirlerinin ne sonuç verdiğini ay sonunda masaya yatırması ve buna göre kararları alacağı tahmin ediliyor.

Her halükarda Mayısın ilk 15 gününde yavaş yavaş tedbirlerin belirli kriterlerle kaldırılması gündemde.

Alınması planlanan tedbirler arasında ise maske ve eldiven kullanımının bazı yerlerde zorunlu hale getirilmesi yer alıyor.

Öte yandan yüksek risk grubunda olan ve koronavirüsünün en çok vurduğu 65 yaş üzerindeki vatandaşlar için ise özel önlemler alınabilir ve tedbirler daha geç kalkabilir.