Uncategorized

PASOK kurmayları yeni parti kurulmasını istiyor

PASOK kurmayları yeni parti kurulmasını istiyor

PASOK Partisi Merkez Komitesinde yer alan dört isim parti başkanı Fofi Gennimata ve sekreteri Stefanos Ksekalakis’e gönderdikleri mektupla yeni bir parti kurulmasını istedi.

Hrisos Druzias, Hronis Makridis, Hristos Papasgergiu ve Kostas Savvas’ın imzasını taşıyan mektupta PASOK Partisinin kurucu kongreye gitmesi talep ediliyor. Azınlıkça’daki habere göre kurucu kongrede ise partinin isminden amblemine, kurucu bildirgesinden siyasi tezlerine, tüzüğünden parti başkanının seçimine kadar bütün konulara karar verilmesi öneriliyor. 

Mektupta ayrıca yapılan son kongrede yeni oluşumdan bahseden ve oybirliğiyle alınan karara atıfta bulunulurken, konunun Pazar günü yapılacak Merkez Komite toplantısının gündemine alınması isteniyor. 

Gennimata’dan cevap

PASOK Partisi Genel Başkanı Fofi Gennimata ise konuyla ilgili olarak sosyal medya hesabından iki mesaj paylaştı.

“Bazen birlik için ‘katalizör’ veya ‘yeni parti’ kurulması yönünde farklı inisiyatiflerin olduğunu duyuyoruz. Tüm bunlar karşılık bulamaz” ifadelerini kullanan Gennimata ikinci mesajında ise şu ifadelere yer verdi:

“Her kim partinin birliğine katkı sağlamak isterse, güçlerini PASOK-DİMAR ile birleştirebilir. Geri kalan her şey kurnazlıktır”.

Yunanca tam metni BURADA