Yunanistan Batı Trakya Haber

Bu yaz Yunanistan’a gelecek turistlere ‘sağlık pasaportu’ formülü

tatil, sahil, deniz, plaj

Küresel koronavirüs Kovid-19 salgını bütün ülkeleri etkilemeye devam etse de yaz dönemi için formüller aranıyor. Turizm Bakanı Haris Theoharis Yunanistan’ın üç aylık bir turizm dönemine hazırlandığını söyledi.

SKAI televizyon kanalına konuşan Bakan Theoharis “bu yıl turizm yükünü Temmuz, Ağustos ve Eylül ayının çekeceğini” belirtti.

Koronavirüs salgını cephesinde beklenmedik gelişmelerin yaşanmaması durumunda turizm sezonunun Ekim ve Kasım aylarına kadar uzayabileceğini sözlerine ekledi.

SAĞLIK PASAPORTU UYGULAMASI

Turizm sektöründeki en önemli konu ise yabancı turistlerin Yunanistan’a güvenli bir şekilde gelmesi ve ülkelerine dönmesi.

Bu bağlamda Avrupa’da “sağlık pasaportu” uygulaması için çalışmaların yapıldığını kaydeden Turizm Bakanı Theoharis şöyle konuştu:

“Ülkesi dışına seyahat edecek her Avrupalı vatandaşa güvenilir bir koronavirüs testi yapılması konusunda görüşmeler yapılıyor. Testin, gidilecek ülkede değil, vatandaşın kendi ülkesinde yapılması konuşuluyor. Yunanistan’a gelmek isteyen bir Alman turist, testini Almanya’da yapılacak. Bizde ise bu testleri EODY üstlenecek”

AVRUPA DIŞINDA TURİST BEKLENMİYOR

Bu yıl Yunanistan’a gelecek turist sayısında yüzde 50 düşüş beklendiğini ifade eden Theoharis, Avrupa ülkeleri haricinde başka ülkelerden çok turist beklemediklerini söyledi.

Öte yandan koronavirüsle başarılı mücadele veren Yunanistan’ın Akdeniz’de güvenilir bir destinasyon olduğunu da vurguladı.

Tur operatörleriyle sürekli temas halinde olduğunu kaydeden Bakan Theoharis, yurtiçi turizmin teşvik edilmesi için de önlemler alınabileceğini dile getirdi.

Yunanistan Batı Trakya Haber

İşte Yunanistan’da korona tedbirlerini aşamalı olarak kaldırma planı

İlgili haber...