Yunanistan Batı Trakya Haber

Sokağa çıkmak için 13033’e atılan SMS’ler değişiyor mu?

Yunanistan’da koronavirüs tedbirleri kapsamında vatandaşların sokağa çıkmak için 13033’e gönderdiği SMS’lerde değişikliğe gidileceği konuşuluyor.

Bilindiği üzere 23 Mart’tan bu yana Yunanistan’da getirilen dolaşım kısıtlamaları çerçevesinde vatandaşların belirli gerekçelerle sokağa çıkmalarına müsaade ediliyor.

Sokağa çıkmadan önce ise ya evrak doldurulması ya da 13033’e gerekçe numarası yazılıp mesaj gönderilmesi gerekiyor.

13033’ün en azından Haziran ayına kadar daha Yunanistan’daki vatandaşların hayatlarının bir parçası olmaya devam etmesi bekleniyor.

Ancak bazı gerekçelerin çıkartılması veya yeni alternatif gerekçelerin de bu sisteme dahil edilmesi incelenen senaryolara arasında yer alıyor.

Konuşulan senaryolar arasında sokağa çıkmak için mesaj atma zorunluluğunun herkes için geçerli olmaması ve sadece risk grubunda yer alan yaş gruplarına uygulanması da var.

Ayrıca ay sonuna doğru gevşetilmesi beklenen koronavirüs tedbirleri, yaşlılar gibi risk grubunda yer alan vatandaşlar için geçerli olmaya devam edecek.

27 Nisandan itibaren gevşetilmeye başlanacak olan koronavirüs tedbirlerinin 25 Mayısa kadar aşamalı olarak kaldırılmaya devam etmesi bekleniyor.