Uncategorized

Papandreu PASOK’a geri dönüyor!

Papandreu PASOK’a geri dönüyor!

KİDİSO Partisi Genel Başkanı Yorgo Papandreu dün PASOK Partisi Genel Başkanı Fofi Gennimata ile bir araya geldi.

Bir saatten az süren görüşme sonrası ikili yaptıkları ortak açıklamada Papandreu’nun PASOK’tan ayrılarak kurduğu KİDİSO (veya KİNİMA olarak da bilinen) partinin PASOK ile DİMAR’ın birlikte oluşturduğu Demokratik İttifak’a (Dimokratiki Simparataksi) bağımsız olarak katılacağı açıklandı. Bu birleşmeye gerekçe olarak ise “Yunanistan’ın mali krizden çıkma umudunu yakalayabilmesi için demokratik sosyalizm güçlerinin parçalanmayı aşmaları gerektiği” gösterildi.

Elde edilen bilgilere göre gelecek hafta Fofi Gennimata, Yorgo Papandreu, Thanasis Theoharopulos (DİMAR Başkan) ve Yannis Tountas (Sosyal demokrasi için Vatandaşlar Hareketi Başkanı) bir araya gelerek Demokratik İttifak içerisinde atılması gereken sonraki adımları masaya yatıracaklar. Azınlıkça’daki habere göre Yorgo Papandreu’nun Gennimata’dan PASOK parti organlarının genişletilmesini ve bu organlara KİDİSO kurmaylarının da katılmasını istediği ifade ediliyor.

Evangelos Venizelos

Öte yandan PASOK’un önde gelen isimlerinden Evangelos Venizelos Papandreu’nun Demokratik İttifak’a katılımıyla ilgili şu ana kadar bir yorum yapmadı.

Venizelos’un Pazar günü gerçekleştirilecek PASOK Partisi Merkez Komisyon toplantısında görüşlerini dile getirmesi bekleniyor.

Bu arada Yorgos Floridis ve Yannis Ragusis ile birlikte merkez solda yeni bir parti kurmayı planlayan Anna Diamantopulu’nun da Pazar günü Selanik’te bir basın toplantısı düzenleyeceği biliniyor.