Uncategorized

Soğuk havalardan zarar gören çiftçi ve hayvan besicileri nasıl tazmin edilecek?

Soğuk havalardan zarar gören çiftçi ve hayvan besicileri nasıl tazmin edilecek?

Yunanistan’ı vuran soğuk hava dalgasıyla zarar gören çiftçi ve hayvan besicilerinin tazmin edilmesi için Tarım Bakanlığı olabildiğince hızlı hareket etmeyi planlıyor.

Tarımsal Kalkınma ve Gıda Bakanı Evaggelos Apostolu katıldığı bir radyo programında “ELGA tarafından karşılanan durumlarda, süreç olabildiğince hızlı işleyecek. Hayvancılık sektörünün yanı sıra tarımda da büyük zararlar var özellikle de ağaçlı üretimlerde” dedi.

Apostolu Azınlıkça’daki habere göre açıklamalarının devamında “Elimizden geldiğince zararları ELGA’dan karşılamaya çalışacağız. Ondan sonra bilindik PSEA programları var. Ancak bunun için dosya hazırlanması ve Avrupa Komisyonu tarafından onaylanması gerekiyor. Çünkü paralar devlet bütçesinden ödenecek. Bu durumda da süreç hızlı işleyecek ancak bu tür harcamalar için yılda 15 milyon euro’yu aşamıyoruz” ifadelerini kullandı.

Tarım Bakanı son olarak “Yeni tarımsal kalkınma programında yer alan bir önlem aracılığıyla da zararları tazmin edebiliriz. Ancak bunun için de bir hareketliliğin olması gerekiyor ve biz de bunun için elimizden geleni yapıyoruz” şeklinde konuştu.