Uncategorized

Vistonida gölünde 10 ton balık öldü. Zarar 150 bin euro

Vistonida gölünde 10 ton balık öldü. Zarar 150 bin euro

Vistonida gölünün “Lagos” adı verilen bölümünde yetiştirilen yaklaşık 10 ton çipura balığı soğuk havalarla birlikte donarak öldü.

Vistonida Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Yorgos Gilis thraki.com.gr sitesine yaptığı açıklamada “zararın çok büyük olduğunu” ifade etti.

Kış aylarında balıkların bekletildiği ve büyütülerek kilosu 10 euro’dan satıldığı alanda yaklaşık 10 ton çipuranın öldüğünü anlatan Gilis Azınlıkça’daki habere göre “10 ton çipura demek gelecek yıl bu balıkların kilosunun iki katına çıkacağı göz önünde bulundurulursa, esasında zarar kilosu 10 euro’dan satılacak 20 ton büyük balık demektir” ifadelerini kullanıyor.

Soğuk havalara rağmen, suların oksijen sistemiyle ısıtıldığını ve ılık olduğunu anlatan Gilis, ancak son günlerde etkili olan dondurucu havaların balıkların ölümüne yol açtığını kaydetti.

Kooperatife üye olan balıkçıların toplam zararının 150 bin euro’yu bulduğu kaydedilirken, Vistonida Balıkçılar Kooperatifi Başkanı durumu şöyle özetledi:

“50 üyeden oluşan kooperatifimizde kişi başına zarar 3.000 euro civarında. Ancak şimdilik sadece ölü çipuraları tespit etmiş durumdayız. Bu dondurucu soğuklara diğer balık çeşitlerinin dayanıp dayanmadığını ise ilerleyen günlerde öğreneceğiz”.