Uncategorized

Vergi muafiyetini işte bu fişler sağlayacak!

Vergi muafiyetini işte bu fişler sağlayacak!

Banka veya kredi kartı yoluyla yapılacak alışverişlerde vergi muafiyet sınırını sağlayacak fiş ve makbuzlarla ilgili karar Maliye Bakan Yardımcısı Katerina Papanatsiu tarafından imzalandı.

Karar maaşlı, emekli ve asıl mesleği çiftçilik olanların 2017 yılı boyunca vergi muafiyetinden istifade etmek için “elektronik ödeme” yani banka kartı ile toplamaları gereken fişleri belirliyor. Vatandaşların vergi muafiyetinden istifade edebilmek için aşağıdaki listede yer alan alışveriş ve ödemeleri banka veya kredi kartı aracılığıyla yapmaları gerekiyor:

– Gıda ve alkollü içecekler

– Sigara

– Giyim ve ayakkabı

– Kiralar haricinde barınma

– Dayanıklı tüketim malları, ev eşyaları ve hizmetleri

– Taşıt vergisi ve otomobil alımı dışında ulaşım harcama, masrafları, benzin alımı 

– İletişim

– Eğlence, kültürel faaliyetler (yat, uçak ve jet alımı hariç)

– Eğitim

– Otel, kafe ve lokantalar

Sağlık harcamaları listede yer almasa da bu alanda yapılan harcamalar 446/2016 sayı ve tarihli yasanın ilgili maddesiyle başka grupta yer alıyor.

Hangi fişler geçersiz?

Elektronik ödemeyle kira masrafları, taşıt vergisi, otomobil satın alımından elde edilen fişler ise vergi muafiyeti sınırını sağlamak için geçerli sayılmayacak. Benzer şekilde konut satın alımı, vergi ödemesi, konut kredisi ödemeleri, yatırım ürünleri (hisse veya tahvil alımı) için banka veya kredi kartlarıyla ödeme yapılsa da bunlardan elde edilen fişler de vergi muafiyet sınırı için geçersiz.

Elektronik para uygulamasından muaf tutulanlar

Banka veya kredi kartıyla yapılacak alışveriş ve ödemelerin damga vuracağı 2017 yılında bu uygulamadan muaf tutulanlar da var. Bunlarda 70 yaş üzerindeki vatandaşlar ile %80’inin üzerinde engeli bulunan engelli vatandaşlardan başkası eğil. Ancak bu kategorideki vergi mükelleflerinin de vergi indirimden faydalanabilmeleri için fiş toplamaları gerekecek.

Ayrıca Dışişleri Bakanlığı çalışanları, yurtdışında görev yapan ordu kurmayları, AB Daimi Temsilciliği personeli, huzurevinde veya ruh hastalıklar kliniğinde yaşayanlar ve cezaevindeki mahkumların elektronik alışveriş ve ödemelerle ilgili fiş toplama zorunluluğu bulunmuyor.