Uncategorized

Schaeuble’den Atina’ya uyarı: Ya programı uygulayın ya da daha katı önlemler geliyor

Schaeuble’den Atina’ya uyarı: Ya programı uygulayın ya da daha katı önlemler geliyor

Alman Handelsblatt gazetesi Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble’nin Yunanistan ve IMF ile ilgili yaptığı son açıklamaları analiz etti.

Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble “Süddeutsche Zeitung” gazetesine verdiği demeçte bir kez daha Yunanistan’a yönelik mali uyum programının IMF’siz devam edebileceği mesajını vermişti.

Handelsblatt, Wolfgang Schaeuble’nin Atina’ya “önlemleri uygulayın, aksi takdirde IMF’siz de daha katı önlemler almak zorunda kalacaksınız” mesajını verdiği değerlendirmesini yapıyor.

“Alman hükümetinin aylardır IMF’nin Yunanistan programında yer alması konusunda diretmesine rağmen Schaeuble ani bir şekilde, bundan böyle IMF’nin kurtarma programında yer almamasını mı istiyor?” ifadelerine yer verilen analiz şöyle devam ediyor:

“Berlin ve özellikle de Atina’da hükümet kurmayları ve milletvekilleri şaşırdı. Schaeuble ani bir şekilde strateji mi değiştiriyor? IMF’nin kurtarma programından ayrılma ihtimali karşısında ihtiyat amaçlı önlemler mi alıyor? Alman Maliye Bakanlığı yaptığı açıklama ile Schaeuble’nin açıklamalarının bir varsayımla ilgili olduğunu dile getirdi. Bakanlık Sözcüsü de ‘IMF’nin programda kalacağı konusunda diretiyoruz’ açıklamasını yaptı”.

Analizde ayrıca Wolfgang Schaeuble’nin düşüncesizce böyle bir açıklama yapmayacağı ve kafasında başka şeylerin olduğu ifade edilirken “Almanya’daki seçimler öncesi Yunanistan krizinin canlanmasının Angela Merkel’in partisi için kabusa dönüşebileceği ve bu nedenle en geç Haziran’a kadar IMF ile Yunanistan programına katılması konusunda anlaşma olmasının arzulandığı” belirtiliyor.

IMF’siz devam edecek bir programın ise Alman Parlamentosunda yeniden oylamaya sunulması gerektiği hatırlatılırken, Merkel ve Schaeuble’nin bu ihtimali düşünmek bile istemediklerini zira yeni Yunanistan programının parlamentodan geçmesinin kesin olmadığını aynı zamanda bu durumun sağcı popülist AfD partisine yarayacağı belirtiliyor.

Hndelslatt yorumunu şu ifadelerler tamamlıyor: “Bu nedenle Schaeuble’nin açıklamaları galiba taktik niteliğinde. Alman Maliye Bakanı Yunanistan’a bir mesaj gönderdi: Kemer sıkma önlemlerini ne pahasına olursa olsun uygulayın yoksa IMF’siz daha katı önlemler alacağız. Kendi kurmaylarına da bir mesaj gönderdi: Seçimler öncesi Alman Parlamentosunda kabus niteliğinde bir oylamayı önlemek istiyorsak, önümüzdeki aylarda IMF ile anlaşmalıyız ve bu süreçte geri adım da atmalıyız.”