Uncategorized

Gennimata: Merkez solda birlik zamanı geldi

Gennimata: Merkez solda birlik zamanı geldi

PASOK Partisi Genel Başkanı Fofi Gennimata partinin merkez komisyonunda yaptığı konuşmada birlik mesajı verdi.

KİDİSO Partisi ile birlikte PASOK Partisi ve DİMAR partisinden oluşan Demokratik İttifak oluşumuna katılan Yorgo Papandreu’ya “hoş geldin” diyen Gennimata, yeni bir parti kuracak olan Anna Diamantopulu, Yorgos Floridis ve Yannis Ragusis’i eleştirdi. Öte yandan Papandreu’nun partiye dönmesinden memnun olmayan Evangelos Venizelos’u da dolaylı yoldan da olsa uyarmayı ihmal etmedi. İşte Gennimata’nın konuşmasından satır başları:

– Demokratik ilerici partinin ana sözcüleriyiz. Merkez sola ait olan bütün vatandaşları ifade etmeyi hedefleyen bir partinin temsilcileriyiz.

– Henüz bizimle birlikte olmayan merkez solun bütün güçleri ve kurmaylarının da benzer bir adım atmalarının zamanıdır.

– Partiyi bölen, güçsüzleştiren, engel oluşturan ve partinin bütünlüğüne hizmet etmeyen elitist hareketlerin toplumda hiçbir karşılığı yoktur.

– Demokratik İttifak’ı oluşturan bütün bölümlerin katılımıyla bir komisyon oluşturulacak ve bu komisyon kongre için bir yol haritası sunacak.

– Ülkeye ve Yunan halkına karşı ulusal görevimizi yerine getirdiğimizi hissettik ve hissediyoruz.

– SYRIZA-ANEL’e karşı muhalefet cephemiz, bir an için bile olsa PASOK’un her zaman için sağa karşı ideolojik ve siyasi cephelerinin açık olduğunu unutmamıza yol açmamalıdır.

– ND ve Mitsotakis değişmediler. Parti devletine yapışıp kalmış durumdalar.