Yunanistan Batı Trakya Haber

Sokağa çıkmak için 13033’e mesaj atma dönemi bitiyor

cep telefonu

Yunanistan’da gözler koronavirüs yasaklarının aşamalı olarak kaldırılacağını açıklaması beklenen Kiryakos Miçotakis’in salı akşamı yapacağı konuşmaya çevrilmiş durumda.

En çok merak edilen konulardan biri de Yunanistan’da vatandaşların sokağa çıkmak için 13033’e SMS atmaya ne zaman son verecekleri.

Ülkede 23 Mart 2020 tarihinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı ve dolaşım kısıtlaması kapsamında vatandaşlar sadece belirli gerekçeler için evlerinden çıkabiliyor.

Her defasında ise 13033 numaralı telefona 6 gerekçeden birini bildirmeleri veya bir evrak doldurarak gerekçeyi yazmaları gerekiyor.

Başbakan Miçotakis’in açıklayacağı gevşetilecek yasaklar arasında 13033’e mesaj gönderilmesine son verilmesinin de yer alması bekleniyor.

Dijital Yönetim Bakanı Kiryakos Pierrakakis kısa süre önce yaptığı açıklamada şöyle demişti:

“Dolaşım kısıtlamasının kaldırılması ve tabiî ki 13033’e mesaj gönderilmesinin durdurulması, çok yakında Başbakan tarafından açıklanacak kararlar arasında”

Pierrakakis günde 2 milyon SMS gönderildiğini ifade ederken, kişisel veri teşkil ettiği için tüm bu SMS’lerin silineceğini ifade etti.