Uncategorized

Seçim yasasında yeni değişiklik gündemde

Seçim yasasında yeni değişiklik gündemde

Oransal (nispi) seçim sisteminin Yunanistan’daki bir sonraki genel seçimlerde geçerli olabilmesi için seçim yasasının yeniden değiştirilmesi senaryoları gündeme geldi.

Real FM radyosuna Pazartesi günü açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Panos Skurletis de bu senaryoları doğruladı. Temmuz ayında yeni seçim yasasıyla ilgili yapılan oylamada, yasanın bir sonraki seçimlerde uygulanabilmesi için gerekli üçte ikilik (200 oy) çoğunluk sağlanamamıştı. Yasa meclisten geçmişti ancak, anayasa gereği bir sonraki seçimlerde değil daha sonra yapılacak genel seçimlerde geçerli olması öngörülüyordu.

İçişleri Bakanı da yaptığı açıklamada “Siyasi güçlerde bir değişiklik olursa bu olumlu bir gelişme olur. Bekleyip görmek lazım. Şimdilik alenen yapılan bir açıklama yok” dedi.

Proto Thema gazetesinde çıkan ve Azınlıkça’da yer verilen habere göre hükümet en azından üç değişiklik yaparak seçim yasasını yeniden tartışmaya ve oylamaya sunmayı planlıyor. Yapılması planlanan üç değişiklik ise şöyle:

1) Atina II Bölge gibi büyük seçim bölgelerini daha küçük bölgelere bölmek.

2) Avrupa Parlamentosu seçimlerinde zaidi kaldırmak.

3) Tamamen kaldırılmasa bile seçim barajını %3’ten muhtemelen %2’ye düşürmek.

Başbakanlık kurmayları, bu değişikliklerle Temmuz ayında yapılan oylamada “hayır” kullanan PASOK-DİMAR ve POTAMİ partilerini “cezbedebileceklerini” düşünüyorlar. Eğer iki parti lideri bu değişiklikleri onaylarsa, milletvekillerinin de Gennimata ve Theodorakis’i izlemesi ve yapılacak ilk genel seçimlerin oransal (nispi) sistemle yapılmasına kesin gözüyle bakılabilir. Ancak unutmamak gerekir ki, PASOK’ta Evangelos Venizelos gibi güçlü “direnişçiler” de var.

2016 yılı Temmuz ayında yapılan oylamada yeni seçim yasasına 179 evet oyu çıkmıştı. İktidar milletvekillerinin tamamı (153) evet oyu kullanırken, KKE (15), EK (9) ve DİMAR Partisi Genel Başkanı Thanasis Theoharopulos ile bağımsız milletvekili Nikos Nikolopulos da “evet” oyu kullanmıştı. ND, PASOK ve POTAMİ partileri ise “hayır” oyu kullanmıştı. POTAMİ’den üç milletvekilinin yanı sıra yeni seçim yasasına “evet” demesi beklenilen Altın Şafak Partisi de oylamaya katılmamıştı.

Şimdi gözler PASOK ile DİMAR partilerinin oluşturduğu Demokratik İttifak’a çevrilmiş durumda. Eğer tutum değiştirirlerse, o zaman seçim yasasının yapılacak ilk seçimlerden yani önümüzdeki genel seçimlerden itibaren geçerli olması için gerekli 200 oy kolaylıkla sağlanabilir.