Uncategorized

Çiftçilere 504 euro asgari emekli maaşı

Çiftçilere 504 euro asgari emekli maaşı

Lakonia SYRIZA milletvekili Stavros Arahovitis yeni sosyal sigortalar yasası çerçevesinde çiftçilerin alacağı emekli maaşlarıyla ilgili açıklayıcı örnekler verdi.

Bir panele konuşmacı olarak katılan Arahovitis “çiftçilere yönelik emekli maaşını hesaplamak için en düşük taban olarak 384 euro belirlendi. Böylece 20 yıl boyunca sigortalı olarak çalışan bir işçi asgari emekli maaşı olan 504 euro maaş alacacak” dedi.

Bu yıl çiftçilerin %90’ının 5.000 euro’nun altında gelir beyanında bulunduğunu hatırlatan SYRIZA milletvekili, böylece 2017 yılında çiftçilerin ödeyeceği sigortanın 1.054 euro olacağını ve geçen yıllara kıyasla 300 euro daha düşük sigorta ödeyeceklerini ifade etti.

Çiftçilerin tepki gösterdiği vergi yasasına da değinen Arahovitis, çiftçiler için üç tür vergi muafiyetinin olduğunu kaydetti. Bunlardan ilkinin tamamen vergiden muaf tutulan primlerin olduğunu, ikincisinin 12.000 euro’ya kadar vergiden muaf tutulan primlerin (yeşillenme v.s.) olduğunu ve üçüncü olarak da 8.500 euro’ya kadar olan ve çocuk sayısına göre 9.550 euro’ya kadar çıkan yıllık gelirin vergiden muaf tutulduğunu dile getirdi.

Sinerji ve kooperatifleşmenin güçlenmesi gerekliliğinin de altını çizen Lakonia SYRIZA milletvekili “kooperatifler aracılığıyla elde edilen gelirler %13 ile vergilendirilirken, medeni hukukta ise bu oran %29” diye hatırlatmada bulundu.

Çiftçi kartı konusuna da değinen Arahovitis, bu kartın çiftçilere anında likidite sağladığını ve bunun yanı sıra finans kuruluşlarını da çiftçilere yönelik düşük faizli ürünler çıkarmaya mecbur ettiğini söyledi.

Son olarak ise hükümetin hedefinin çiftçilerin primlere bağlı kalmamasını bunun yerine sadece yüksek değere sahip olacak kaliteli ürünlere odaklanmasını sağlamak olduğunu ifade etti.