Uncategorized

Şeker hamurları zararlı mı?

Şeker hamurları zararlı mı?

Pastacılık sektöründe yaş pasta ve kurabiye üretiminde ürünleri süslemek renklendirmek için kullanılan şeker hamurları tüketilebilir mi?

Çeşitli kutlamalarda ve özel günlerde sıklıkla hazırlanan bu ürünlerin üzerindeki renkli hamurların tüketilip tüketilemeyeceği merak konusu.

Şeker hamurları için kullanılan hamur karışımları genellikle çeşitli gıda firmaları tarafından toz karışımlar halinde satılmaktadır. Bu karışımların içerisinde pastörize yumurta, süt tozu, yağ ve un gibi ürünler bulunmaktadır. Ayrıca hamurların renklenmesi için de izin verilen gıda boyaları kullanılmaktadır. Bu karışımlar genellikle ISO:22000 Gıda Güvenliği programı çerçevesinde hazırlandığı için içerisinde bulunan tüm bileşenler ısıl işlem görmüş ve zararlı mikroorganizmalardan da arındırılmıştır. Ayrıca firmalar mutlaka ısıl işlem görmüş un (heat-treated flour) kullanmalıdır. İçerisinde kullanılan renklendiricilerin miktarları da mevzuatlara uygun olarak ilave edilmiş olmalıdır.

Ayrıca butik olarak evlerinden sipariş alan ve üretim yapan kişilerin şeker hamurlarını evlerinde hazırlayarak yaptıkları ürünlerde çiğ şekilde kullanması tehlike oluşturmaktadır. Özellikle hamuru oluşturmak için eklenen çiğ yumurta Sallmonella riskini taşımaktadır. Yine ev şartlarında herhangi bir kontrolün olmaması ve hijyen koşullarına dikkat edilmeyerek şeker hamurlarının hazırlanması çeşitli fekal kaynaklı zehirlenmelere de neden olabilir.

Ayrıca renklendirme için kullanılan gıda boyaları da belirlenen ölçülerin dışına çıkılarak  kullanılıyor olabilir. Bu sebeple evde hazırlanan şeker hamurları için mutlaka marketlerde satılan pastörize yumurtalar kullanılmalıdır. Böylece Sallmonella kaynaklı zehirlenmelerin önüne geçilebilir. Bunula birlikte fazla miktarda çiğ hamur yemek mideyi yorabileceği için mide ve bağırsak ağrılarına neden olabilir. Bu sebeple ölçülü miktarlarda tüketmek gerekir. Hangi şartlarda nasıl hazırlandığını bilmediğiniz hazır şeker hamurlarının tüketilmemesinde fayda vardır.

Kaynak:
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2072266/Scientists-warn-eating-raw-cookie-dough-FLOUR-riddled-bacteria.html