Uncategorized

Avrupalılar 4.500 mülteciyi Yunanistan’a geri gönderiyor!

Avrupalılar 4.500 mülteciyi Yunanistan’a geri gönderiyor!

Yunanistan İltica Dairesi Müdürü Maria Stavropulu mülteci kriziyle ilgili düzenlenen etkinlikte dikkat çekici verileri kamuoyuyla paylaştı.

Yunanistan’ın ülkedeki mültecileri Avrupa’nın diğer ülkelerine yerleştirme başvurularının kabul edilmesinden sonra, AB üyesi ülkelerde ciddi gecikmeler olduğu ortay açıktı.

Maria Stavropulu “yeniden yerleştirme taleplerinin kabulü altı aylık bir süre tutmasına rağmen, çok sayıda üye devlet yeterli sayıda mülteci kabul etmek için gerekli çalışmaları yapmadı ve mülteci naklinin ertelenmesini istiyor” dedi.

2016 yılı boyunca Yunanistan İltica Dairesi 51.091 uluslararası koruma talebini kayıt altına aldı. 27 Aralık 2016 tarihine kadar 21.431 yeniden yerleştirme talebi yapılırken, Azınlıkça’daki habere göre AB üyesi devletler ise 13.634 kişiyi alabileceklerini açıkladı. Yunanistan ise diğer AB devletlerine 13.345 kişilik talepte bulunurken, bunların 10.712’si kabul gördü ve şimdiye kadar yaklaşık 7.000 mülteci Yunanistan’dan gönderildi.

Bu esnada Dublin Ulusal Birimi ise özellikle Macaristan’dan 4.415 mültecinin Yunanistan’a iade edilmesi yönünde talep aldı. Ancak sadece üç kişi Yunanistan’a geri gönderildi.