Yunanistan Batı Trakya Haber

Çipras erken seçim öngörüyor

Yunanistan anamuhalefet partisi SYRIZA’nın Genel Başkanı Aleksis Tsipras erken seçime gidileceğini öngörüyor.

Koronavirüs pandemisinin oluşturduğu yeni ekonomik ve sosyal duruma rağmen SYRIZA Partisi erken seçime gidileceğini düşünüyor.

Partinin gerçekleştirdiği telekonferans toplantısında seçimler sonrası olası ittifakların görüşüldüğü bu bağlamda önümüzdeki dönemde KINAL ile görüşmelerin yapılacağı kaydediliyor.

SYRIZA kurmaylarının gerçekleştirdiği telekonferansta Aleksis Çipras’ın şu yorumu yaptığı belirtiliyor:

“Her ne kadar şartlar müsait etmese de erken seçim kaçınılmaz olabilir. Çünkü sn. Miçotakis’in sorumluluğuyla gelmekte olana hiçbir hükümet mazerete bulamaz”

Anamuhalefet partisi cephesinde yaz aylarında olası bir erken seçim yeni ittifakların oluşturulması için bir fırsat olarak değerlendirileceği kaydediliyor.

Çipras’ın telekonferansta “Başbakana sandığa gitme teklifleri gidiyorsa bunu göz ardı edemeyiz. Öyleyse seçimler yapılır mı yapılmaz mı diye tartışmanın anlamı yok. Biz bu tür bir gelişme karşısında SYRIZA nasıl hazır olur diye tartışmalıyız” dediği kaydediliyor.

Son olarak Azınlıkça’nın Ethnos gazetesinden aktardığı habere göre SYRIZA Partisi Genel Başkanı şu değerlendirmeyi yaptı:

“Yunanistan, yine resesyon konusunda Avrupa birincisi olacak ve bunun altında sn. Miçotakis’in imzası bulunacak”