Yunanistan Batı Trakya Haber

OAED’ten işsizlere ödenen yardımlarla ilgili bilgilendirme

Yunanistan İş ve İşçi Bulma Kurumu OAED işsiz vatandaşlara yönelik yarım paralarıyla ilgili bir açıklama yayınladı.

Yapılan açıklamada koronavirüs salgını nedeniyle hükümetin işsizlere yönelik aldığı destek kararları kapsamındaki ödemelerin öngörülen süreçte yapılmaya devam ettiği bildirildi.

Bu ödemeler hükümetin kararıyla iki ay ekstradan işsizlik maaşı almaları öngörüne işsizlerin yanı sıra 400 evro yardım yapılmasına karar verilen işsizler ve serbest meslek sahibi işsizleri kapsıyor.

Ocak ile Şubat ayında işsizlik maaşları tamamlanan işsizlere 31 Marttan itibaren ekstradan iki ay daha maaş ödenmeye başlandığı ve ödemelerin tamamlandığı belirtildi.

1-4 Mart tarihleri arasında işsizlik maaşları son bulan işsizlere ise ödemelerin 13 Nisan sonrası yapılmaya başlandığı ve tamamlandığı kaydedildi.

5-31 Mart tarihleri arasında işsizlik maaşları son bulan işsizlere ise ekstradan ilk maaşın 13 Nisan sonrası ödendiği, ikinci ödemenin ise 4 Mayısta başlayacağı ve bu ay içerisinde tamamlanacağı ifade edildi.

Son olarak işsizlik maaşı Nisan ayında son bulan işsizlere ise ilk ödemenin Mayıs, ikinci ödemenin ise Haziran ayında yapılacağı belirtildi.

Yaklaşık 168 bin işsize yönelik 400 evro’luk korona yardımının son ödemelerinin ise bugün yapılmaya başlanacağı ve tamamlanacağı ifade edildi.