Uncategorized

Gümülcine Hastanesi personeli sözlü ve fiziksel şiddetle karşı karşıya

Gümülcine Hastanesi personeli sözlü ve fiziksel şiddetle karşı karşıya

Gümülcine (Komotini) Şişmanoğlu Devlet Hastanesi Acil Servis Müdürü Sofia Papanastasiu her gün verdikleri mücadeleyi ve karşı karşıya kaldıkları zorlukları anlattı.

Doktor, hemşire, hasta taşıyıcı, ambulans şoförleri kısaca hastane personeliyle birlikte her gün vatandaşların hayatlarını korumak için mücadele verdiklerini anlatan Papanastasiu, acil servise gelen hastalarla birlikte hasta yakınlarının birçok kez soğukkanlılığını kaybetmeleri nedeniyle tartışmaların kaçınılmaz olduğuna dikkat çekti.

“Hastane personeli kendi mücadelesini veriyor, çünkü gelen hastaların sayısı kontrol edilemez boyutlarda” ifadelerini kullanan Papanastasiu “Acil servis bulaşıcı hastalıklardan salgınlara ve kazalara kadar bir çok konuyla doğrudan ilişkili. Maalesef birçok hastanede olduğu gibi bizim hastanemizde de personelimiz korumasız. Hastanelerdeki korumalar her vakaya müdahale edebilecek durumda değil” şeklinde konuştu.

Doktor sayısının da yeterli olmaması nedeniyle tartışmaların kaçınılmaz olduğunu dile getiren Acil Servis Müdürü “Bir yakını acil serviste olan bir kişi, karakterine göre saldırgan bir tutum sergileyebiliyor. Acil servisteki personelimizin maruz  kaldığı sözlü ve fiziksel saldırı herkes tarafından biliniyor. Son yıllarda mevcut şartlarda bir iyileşme yok çünkü acil servise başvuranların sayısında artış var. Sözlü şiddete neredeyse her gün maruz kalıyoruz, ancak geçen ay iki ciddi fiziksel şiddet vakasıyla karşı karşıya kaldık” dedi.

Yaşanan tatsız olayların devamının olmadığını anlatan Papanastasiu nöbetçi doktorların mahkemeye başvurmak yerine işlerini yapmayı tercih ettiğini dile getirdi.

Birçok kez vatandaşların gerçekte acil olmayan vakalar için de acil servise başvurmasından yakınan Acil Servis Müdürü “Öyle vakalar var ki, dünyanın herhangi bir yerinde bu vakalar için dört saate kadar bekleyebilirler. Bunun sonucunda da acil servisteki hastaların sayısı artıyor ve olay çıkıyor” ifadelerini kullandı.