Yunanistan Batı Trakya Haber

Yağmurlar Batı Trakya’daki kirazcıları da etkiledi

15-20 Nisan tarihleri arasında etkili olan yağışlı havalar Batı Trakya’da kiraz üreticilerini olumsuz etkiledi.

Batı Trakya’nın Evros ilinde yağmurun ve soğuk havaların kiraz ağaçlarına zarar verdiği kaydediliyor.

Ypaithros’a konuşan Evroslu ziraat mühendisi ve kiraz üreticisi Stelyos Bahçevanidis “zararın yüzde 60-70 oranında olduğunu” söylüyor.

“Çiçekleri mahvolan ve sadece yaprakları kalan ağaçlar var” diyen Bahçevanidis erken yetişen kirazların durumunun ise son derece iyi olduğunu vurguluyor.

Evros’ta kiraz üreticileri zarar tespit çalışmaları için Yunanistan Devlet Tarım Tazminatları Kurumu ELGA yetkililerini bekliyor.

15-20 güne kadar hasat döneminin başlanacağı Evros ilinde Early BiGi, Sweet Early, Grace Star, Black Star, Big Star, Early Lory, Canada ve Sabrina cinsi kirazlar yetiştiriliyor.

Ypaithros’a konuşan Rodop ilinin Yaka köylerinden kiraz üreticisi Galip Hüseyin de nisanda etkili olan olumsuz hava şartlarının yol açtığı sorunlardan bahsediyor.

17 Mayısta hasat dönemine başlayacaklarını tahmin ettiklerini söyleyen Yakalı kiraz üreticisi, sorunların da o zaman daha net bir şekilde görüleceğini söylüyor.

Bölge kirazının tadına ve kalitesine dikkat çeken Galip Hüseyin kirazlarını bölgedeki dükkanlara da verdiğini belirterek şu ifadeleri kullanıyor:

“Sadece Alman ve İngilizler değil, bölge insanı da kaliteli kiraz yesin”