Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’ın Türkiye sınırı 15 Haziran’a kadar kapalı

Avrupa Komisyonu, Schengen Bölgesi ülkelerini dolaşım kısıtlamasını 30 gün daha uzatarak 15 Haziran 2020 tarihine kadar uygulamaya davet etti.

Bu çerçevede Yunanistan’ın Türkiye sınırı 15 Haziran’a kadar kapalı kalacak.

Komisyon tarafından yapılan açıklamada “Bu ülkelerde koronavirüs salgınının engellenmesi amacıyla alınan önlemlerin aşamalı olarak kaldırılmasına yönelik adımlar atılsa da durum gerek Avrupa gerekse de küresel düzeyde hassasiyetini koruyor” ifadelerine yer verildi.

“Avrupa Birliği’nin dış sınırlarına yönelik önlemlerin bu bağlamda uygulanmaya devam etmesi gerektiğini” vurgulayan Avrupa Komisyonu “bu şekilde dolaşım aracılığıyla virüsün AB’ye yayılma tehlikesinin azaltılabileceğini” dile getiriyor.

Avrupa İçişlerinden Sorumlu Komiseri Ylva Johansson “Dış sınırlarla ilgili tedbirler kaldırılmadan önce Avrupa içerisinde serbest dolaşımın kısıtlanması ve denetimlerle ilgili tedbirler aşamalı olarak kaldırılmalı” ifadelerini kullandı.

15 Mayısa kadar uygulanan ve bir ay uzatılması kararlaştırılan dolaşım kısıtlaması Schengen ülkelerini, Schengen Bölgesine katılmak isteyen Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs ve Romanya’yı ve son olarak AB üyesi olmayıp  Schengen Bölgesinin ortak üyeleri olan İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre’yi kapsıyor.

Bu ülkelerin sınırlarını, üçüncü ülke vatandaşlarına kapalı tutmaları isteniyor.

Hatırlanacağı üzere Bulgaristan 27 Nisan itibariyle koronavirüs salgını yüzünden yolcu geçişlerine kapattığı sınır kapılarını yeniden açmaya başlamıştı.

Bu çerçevede Bulgaristan’ın Türkiye kara sınır kapılarından geçişler tekrar başlamıştı.

Bulgar hükümetinin aldığı söz konusu karar, yolcu ve yük araçlarının Bulgaristan’a geçişini kapsıyor.

Avrupa Komisyonu’nun aldığı bu yeni karar çerçevesinde, Schengen Bölgesi üyesi olan Yunanistan’ın AB üyesi olamayan Türkiye ile sırın kapılarını yolcu geçişlerine 15 Haziran tarihine kadar açamayacağı kesinleşmiş oldu.

Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da il dışına çıkmak ne zaman serbest olacak?

İlgili haber...