Yunanistan Batı Trakya Haber

Tarla işlerinde çalışacak işsizlere iyi haber: Maaşlarını kaybetmeyecekler

Önümüzdeki dönemde tarla işlerinde çalışacak işsiz vatandaşlara iyi haber Yunanistan Tarımsal Kalkınma Bakanlığı’ndan geldi.

Tarım Bakanı Makis Vordis katıldığı bir televizyon programında tarla işlerinde çalışacak işsiz vatandaşların işsizlik maaşının kesilmeyeceğin kaydetti.

Voridis yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Tarım işlerinde çalışmak isteyen işsizlerin aldığı işsizlik maaşını kesmemeye karar verdik. Bu da işsilerin gerek işsizlik maaşını gerekse de tarla işinde gündeliğini alacağı anlamına geliyor”

Makis Voridis – Yunanistan Tarım Bakanı

Üretimde sorun yaşanmaması için tarımda işçi gücüne ihtiyaç olduğunu belirten Tarım Bakanı “tarla işlerinde çalışacaklar için hiçbir zorluk yaşanmaması için esnek bir yasal çerçeve düzenledik” dedi.

Öte yandan nisan ayındaki kanun hükmindeki kararname ile AB dışındaki ülkelerden gelen tarım işçilerinin çalışma izinlerinin 6 ay süreyle yenilenmesinin önü de açılmıştı.

Ayrıca bir kereye mahsus olmak üzere ve en azından 20 gün boyunca tarım işlerinde çalışmaları şartıyla yeni yabancı tarım işçilerine de üç aylık çalışma izni çıkartılabilecek.