Uncategorized

Trajedi: Yunan halkı daha ne kadar dayanabilir?

Trajedi: Yunan halkı daha ne kadar dayanabilir?

Financial Times “Yunan trajedisi” başlığıyla okurlarına sunduğu makalede Yunanistan’ı ziyaret ederek halkla konuşan muhabir Henry Foy’un izlenimlerine yer verdi.

“Her şey günden güne daha da kötüleşiyor, hükümetin bize verdiği paralar vergilere gidiyor, dibe vurduk”. Bu sözler Foy’a konuşan Yunan vatandaşlarına ait. FT muhabiri “Yunanistan’daki mali kriz birçok Avrupalının kafasından çıksa da, ülke içinde işler gittikçe daha da kötüleşiyor” yorumunu yapıyor.

İlia bölgesindeki Efira köyünü ziyaret eden Foy, belediye başkanı Aggelos Petropulos’un “Tehlikedeyiz, günbegün işler kötüye gidiyor, seneye daha da kötü olacak. Yardıma ihtiyacımız var” sözlerini aktararak sekiz yıllık mali buhrandan sonra bu sözlerin Yunanistan’da gitgide daha da dillendirilmeye başladığına dikkat çekiyor.

FT muhabiri okurlarına şu verileri de sunuyor:

– Ülkenin borcu yaklaşık 320 milyar euro.

– İşsizlik %23 ve 15-24 yaş grubundaki gençlerin %44’ü işsiz.

– Yunanların beşte birinden fazlası telefon bağlantısız veya ısınmasız yaşıyor.

– 2009 yılında aşırı fakirlik şartları altında yaşayan nüfus %2 iken 2015’te bu oran %15 oldu.

İki yıl öncesine kıyasla Yunanistan’ın ekonomik durumunun daha iyi göründüğünü dile getiren Foy, ancak sosyal krizin artmasına dikkat çekiyor. Yunanistan’a verilen kredilerin de tehlikede olduğunu kaydeden FT muhabiri “Yeni erken seçim ihtimalleri veya ülkeye yönelik ekonomik yardımın geleceğiyle ilgili görüşmelerin başarısızlığa uğrama ihtimalleri artıyor” diye yazıyor.

Yeni vergilere ve maaş kesintilerine de değinen Henry Foy “Baskı artıyor. 2016 yılında emekli maaşları %40’a varan kesintiye uğradı. Bu yıl arabalara, telekomünikasyona, akaryakıta, sigara, kahve ve biraya toplam 1 milyar euro yeni vergi getirilecek. Bununla birlikte kamu çalışanlarının ve emeklilerin maşları 5,7 milyar euro düzeyinde kesintiye uğrayacak. Yıllarca düşük vergiler ödeyen ve cömertçe sosyal yardımlardan istifade eden ülkenin vatandaşları için bu bir gerçekliğe dönüş”.

Efira’da sosyal bakkalın sorumlusu Litsa Andrianopulu yaptığı açıklamalarda “Troyka bizi mahvetti. Talepleri zenginleri değil fakirleri etkiledi. İnsani ilişkiler değişti. Artın insanlar evlerine kapanıyor, dışarıya çıkmıyor. Bir zaman işleri olanlar, dükkânlarını kapattı.

Roviata Belediye Başkanı da taşradaki durumu şöyle özetliyor: “Dibe vurduk. Paramız yok, öyleyse yaşamıyoruz. Burada yaşayan herkes, buradan gidecekleri günü hayal ediyor. Babamın 9 çocuğu vardı benim ise 1. Her 15 ölüme karşı 1 doğum gerçekleşiyor. En sonunda burada kimse kalmayacak, köy bile olmayacak”.

FT muhabiri 2015 yılı Ocak ayında seçmenlerin %38’inin Aleksis Tsipras’ı ve milletvekillerini desteklediğini kaydederken, aralarında 58 yaşındaki öğretmen Yannis Retsis’in de yer aldığı çok sayıda seçmen için “Tsipras’ın, vatandaşları memorandumlara ve kemer sıkma politikasına karşı oy kullanmak için referanduma gittiği için kahraman olduğunu, ancak bugün için ise kendisini terk edenler tarafından hain olarak görüldüğünü” yazıyor.

Atina’ya da giden Foy, hastane dışındaki banklarda uyuyan insanları, şehrin merkezindeki 9.000 kadar evsizi de yazdı ve Dianoisi Müdürü Thodoris Georgakopulos’un sözlerine yer verdi: “1,6 milyondan fazla Yunanlı, hayatta kalmak için gerekli parayı kazanamıyor”.

FT muhabiri Foy son olarak röportajında öğretmen Retsis’in şu sözlerini aktardı:

“Demokrasi, işçilere ve düşünürlere dayanır. Antik Yunanistan’da 4.000 işçi için 1.000 düşünür varmış. Bugün için çalışanlar bir hayli çok ancak sadece oturup düşünenler ise çalışanlardan da daha çok. Bu iktidara biz oy verdik. Evet, hükümet yaşam mücadelesini gitgide daha da zorlu kılıyor, ancak çabalamalıyız. Oturup bizi öldürmeye gelmelerini bekleyemeyiz”. – azınlıkça