Uncategorized

Yunanlar 7 yılda tam 167 milyar euro kaybetti

Yunanlar 7 yılda tam 167 milyar euro kaybetti

Credit Suisse’in 2016 yılı Kasım ayında yayınladığı “Global Wealth Databook 2016” raporu, memorandum yıllarında Yunanların kaybettiği servete yer veriliyor.

İsviçre bankası 2009 yılında Yunanistan’da mali kriz patlak vermeden önce Yunanların servetinin 1 trilyon 23 milyon euro olarak değerlendirirken, 7 yıl içerisinde Yunanların servetlerinden 167 milyar euro değer kaybettiğini ve servetlerinin 856 milyar euro’ya gerilediği değerlendirmesinde bulunuyor.

Yunanistan Şirketler ve Sanayiler Birliği (SEV) ise haftalık raporunda 2000’li yılların başında ülke Euro Para Bölgesi’ne girmeden önce Yunanların servetinin 683 milyar euro olduğunu kaydetmişti.

Veriler, Yunanların neredeyse bir ülke gayrisafi yurtiçi hasılası kadar kayba uğradığını gösteriyor.

Bugün için geçmişin çarpık kalkınma modelinin bedeli ödeniyor. Önceki nesiller esasında sadece yabancıların tasarruflarından değil, aynı zamanda çocuklarının gelecekteki tasarruflarından da borçlandılar. “Yapay” refahın hakim olduğu dönemde Yunanların serveti önemli ölçüde artsa da, bu servetin artma şekli bugün ülkede çalışan, tasarruf yapan ve aile kuran genç nesillerin sınanmasına yol açıyor.