Yunanistan Batı Trakya Haber

Dedeağaç Limanı özelleştirme yolunda: ABD istiyor

Yunanistan’ın Dedeağaç (Alexandroupoli) ve İgumeniça limanları daha önce özelleştirilen Pire ve Selanik limanlarındaki model izlenerek özelleştirilecek.

Dedeağaç ve İgumeniça limanlarının hisselerinin yüzde 67’sinin satılmasını öngören ihalenin bugün Yunanistan Özelleştirme İdaresi (TAİPED) tarafından onaylanması bekleniyordu.

Batı Trakya’daki Dedeağaç Limanı’yla Amerikalılar yakından ilgilenirken, İgumeniça Limanı’na ise İtalyan Grimaldi Grubu yakından ilgilendiriyor.

İki limanın, daha önce özelleştirilen Selanik ve Pire limanlarında uygulanan hisselerin yüzde 67’sinin satılması modeliyle özelleştirilmesi bekleniyor.

DEDEĞAÇ LİMANI’NDA HÜKÜMET ACELE EDİYOR

Özellikle de Dedeağaç Limanı’nın değerini ve rolünü arttırmak için hükümetin acele ettiği Yunan basınında çıkan haberlere yansıyor.

Limanın Egnatia Otobanı’na bağlanması ve Dedeağaç-Ormenio demiryolunun yenilenmesi bu açıdan hayati önem arz ediyor.

Limanın otobana bağlanması “ulusal öneme sahip” proje olarak görülürken, demiryolu projesinin ise önümüzdeki 18 ay içinde ihaleye çıkartılması bekleniyor.

Dedeağaç Limanıyla Amerikalı SSA Marine ilgileniyor.

SSA Marine son yıllarda bölgede faaliyet göstermeye başlarken, halihazırda Karadeniz’de Gürcistan’ın Anaklia Limanı’nı kontrol ediyor.

SSA Marine aralarında Blackstone, Meksikalı milyarder Fernando Chico gibi isimlerin yer aldığı Carrix Grubu’na ait bir şirket.