Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da iki antiseptik sıvının kullanımı yasaklandı

Yunanistan İlaç Örgütü (EOF) iki antiseptik sıvının kurum tarafından onaylanmadığı gerekçesiyle kamu sağlığını koruma amacıyla ticaretinin yapılmasını yasakladı.

EOF tarafından yapılan açıklamada “ANTY CLEAN” ve “Total Care” adlı antiseptik sıvıların bir an önce piyasadan çekilmesine karar verildiği kaydedildi.

Açıklamada iki ürünü üreten ve satan şirketlerin bir an önce ürünleri sattıkları yerlerle iletişime geçmeleri ve antiseptik sıvıları piyasadan toplatmaları istendi.

Anti-bakteriyel sabun normal sabundan daha mı iyi?

Bu konuda çok sayıda araştırma yapıldı. 2007’de bunların sonuçları toparlandığında, anti-bakteriyel sabundaki triclosan adlı maddenin eldeki bakteri sayısını azaltma veya enfeksiyonu önleme bakımından etkili olmadığı görüldü. 2015’te yapılan benzer bir çalışmada da aynı sonuca varıldı.

Eller özellikle hangi durumlar sonrası yıkanmalı? TIKLA
  • Yemekten önce ve yemekten sonra
  • Tuvaleti kullandıktan sonra,
  • Çiğ et, tavuk, balık ve yumurtaya dokunduktan sonra,
  • Bozulmuş gıda ve çöplere dokunduktan sonra,
  • Hapşırma ve öksürme sırasında, ağzın el ile kapatılması durumunda,
  • Toplu taşıma araçları, para alış verişi, ortak telefon kullanımından sonra;
  • Kedi, köpek ve diğer hayvanlarla el teması sonrası,
  • Okuldan ve işten eve geldikten sonra mutlaka doğru yöntemle elle yıkanmalıdır.

Ayrıca triclosan maddesinin bakteriyel direnci geliştirebileceği ve hayvanlarda hormon seviyesini etkileyebileceği yönündeki bulgular, ABD ve Avrupa Birliği’nin bu maddenin sabunda kullanılmasını yasaklamasına neden oldu.

Yıkadıktan sonra elleri kurutmalı mı?

Acelemiz olduğunda ellerimizi yıkadıktan sonra kendi halinde kurusun diye bıraktığımız olur. Banyodan çıkarken ve sonrasında hiçbir şeye dokunmamışsak bunda bir sorun olmaz. Ama dokunmuşsanız ıslak ele bakteri bulaşması çok daha kolaydır.

Ayrıca kurutma işlemi sırasında da elde kalmış mikropların bir kısmından kurtulmuş oluruz.

Kurutma makinesi mi havlu mu?

Bu konuda epey tartışma yürütülüyor. Çoğu araştırma tek kullanımlık kağıt havluları öneriyor. Ayrıca kurutmada daha uzun süre beklemek gerekmesi bazıları için caydırıcı olabiliyor.

Fakat günümüzde bu işi daha kısa sürede yapan cihazlar var. Fakat bu jet kurutucuların mekanda atmosfere mikrop yayması ihtimaline dikkat çekiliyor. Bir araştırmada, güçlü hava üfleyen bu cihazların 3 metre uzağa kadar mikrop savurabildiği görüldü. Ancak bu araştırmaların çoğu kağıt havlu üreten şirketler tarafından finanse ediliyor.

Gerçek bir temizlik için ellerimizi ne kadar yıkamalıyız?

Yapılan araştırmalar ellerin en azından 20 saniye boyunca yıkanması gerektiğini ortaya koydu.

Temizlik takıntısına kendinizi kaptırmayın

Koronavirüs nedeniyle defalarca el yıkama, evi temizleme, dışarıdan gelen her şeyi dezenfekte etme gibi tekrar tekrar yapılan, hayatı temizlikten ibaret hale getiren temizlik durumu istenmeyen takıntılara sebep olabiliyor.

“Temizlik takıntıları, obsesif kompulsif bozukluk, başka bir deyişle “takıntı” hastalığından bahsederken halkın aklına en fazla gelenlerdir. Bazı danışanlarımız kendi sıkıntılarını anlatmak için, “Bende titizlik hastalığı var” derler. Hem bireysel hem de içinde yaşadığımız çevrenin temizliğine özen göstermek bir noktaya kadar hastalıkları uzak tutup daha konforlu ve daha sağlıklı bir hayat yaşamamızı sağlarken, temizlik bir takıntıya dönüştüğü aşamada hem bireyin hem de çevresinin hayatı kısıtlanmaya başlar.