Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunan hükümetinden Ramazan Bayram namazı açıklaması

Gümülcine Saat Kulesi
Foto: Gümülcine Saat Kulesi - azınlıkça

Küresel koronavirüs salgını nedeniyle Yunanistan genelinde ibadethanelere getirilen yasaklar belirli kurallar çerçevesinde kalkarken Ramazan Bayram namazı ile ilgili açıklamalar geldi.

Koronavirüs salgınıyla ilgili dün akşam yapılan basın toplantısında Sivil Koruma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias Müslümanların Ramazan bayram namazı hakkında konuştu.

Hardalias bayram namazı için yer tahsis edilmesi konusunda şunları söyledi:

“Bu yıl ramazan bayramı için hükümet veya belediyelerden Ramazan Bayram Namazı için yer tahsis edilmeyecek. Kilise ve her ibadethane için geçerli olan camiler için de geçerli olacaktır”.

Nikos Hardalias

Yapılan açıklamada koronavirüs Kovid-19 salgını nedeniyle Ramazan Bayram Namazı için yer tahsis edilmeyeceği açıklanırken söz konusu durum zaten camisi olan Batı Trakya’yı kapsamıyor.

Genellikle Atina başta olmak üzere, Yunanistan’da Batı Trakya dışında camilerin olmadığı ve Müslümanların bulunduğu yerlerdeki belediyeler, bayram namazı için alan tahsis ediyordu.

Hardalias, bayram ile ilgili olarak ise “24 Mayıs’ta Müslümanlar için en büyük bayramlardan biri olan Ramazan Bayramı olduğunu biliyoruz” değerlendirmesini yaparak şu ifadeleri kullandı:

“Bu yıl Ramazan Bayramı geçen yıl kutlandığı gibi kutlanamaz. Paskalya ve Pesah’ın da bu yıl önceki yıllarda kutlanmadığı gibi.”

Öte yandan camilerde ise 1,5 metre mesafe kuralı getirilmiş durumda. Dolayısıyla cemaatle namaz kılmak isteyenler aralarında 1,5 metre mesafe olmak kaydı ile ibadet yapabilecekler.

Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya’daki camilerde bu akşam teravih namazı kılınabilecek mi?

İlgili haber...