Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da anne ayı ölen iki yavrusunu gömdü

Yunanistan’ın Kastoria bölgesinde bir tarlada iki ayı yavrusu gömülü olarak bulundu.

Kısa süre önce bölgede bir trafik kazası meydana geldiğini belirten yetkililer, ellerindeki verilerin yavru ayıların annesi tarafından gömüldüğüne işaret ettiğini dile getirdi.

Daha önce benzer bir vakanın yaşanıp yaşanmadığıyla ilgili konu hakkında bilimsel çalışma başlatıldı.

Atina Haber Ajansı’na konuşan acil müdahale ekibinden Nikos Panayotopulos ilk yavrunun kaza noktasından çok yakın mesafede bulunduğunu belirtiyor ve ekliyor:

“Tablo ilgimizi çekti. Yavru ayının toprağın altına gömülü olduğunu ve üzerine toprak atıldığını belirledik”

Acil müdahale ekibi yetkilisi yavru ayının gömülü olduğu noktada büyük ayının ayak izleri olduğu ve toprakla yavrusunun üzerini örtmek için uğraştığı izlenimi oluştuğunu kaydetti.

Yavru ayıyı alıp bölgeden ayrılan yetkilileri kısa bir süre sonra arayan tarla sahibi, kazadan yaklaşık 150 metre uzaklıkta bir yavrunun daha gömülü olduğunu iletti.

Yetkililer ilk yavrunun olay yerinde can verdiğini kaydediyor. İkinci yavrunun da uzun süre yol üzerinde kaldığı ve sürücüler tarafından görüldüğü belirtiliyor.

Bir süre sonra yoldan kaybolan yavruyu, yine annesinin geri dönerek toparladığı ve ikinci noktaya gömdüğü sonucuna varılıyor.

Panayotopulos konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Bilimsel açıdan daha önce benzer bir olayın yaşanıp yaşanmadığını Avrupa ve dünya geneli kurumlar aracılığıyla araştırmaya çalışıyoruz. Bu annenin büyüklüğü ve doğanın büyüklüğüdür”