Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakyalı azınlık doktorları: Bayram namazı kılınmasın ve bayramlaşma çekirdek aile ile sınırlı kalsın

Batı Trakya’daki azınlık sağlık çalışanları yayınladıkları bildiride koronavirüs salgını nedeniyle Ramazan bayramı öncesi uyarılarda bulundular.

Batı Trakyalı azınlık doktorlar yaptıkları açıklamada Ramazan Bayram namazının kılınmamasını ve bayramlaşmaların da çekirdek aile ile sınırlı kalmasını önerdiklerini duyurdular.

Yapılan açıklama şöyle:

BATI TRAKYA AZINLIK SAĞLIK ÇALIŞANLARININ BASIN BİLDİRİSİ

Bizler, sağlık dünyasının Batı Trakya’daki Azınlık Neferleri olarak,  son günlerde halkımızın sanki Dünyada, Ülkemizde ve bölgemizde bir pandemi yaşanmamış gibi, tedbirleri pek fazla uygulamadan hareket ettiklerini maalesef gözlemliyoruz.

“Batı Trakya genelinde Bayram Namazı’nın bu ortamda kılınmasının toplum sağlığı açısından oluşturabileceği büyük sorunları da göz önüne alarak kılınmaması yönünde karar alınması tavsiyemizdir.”

BATI TRAKYA AZINLIK SAĞLIK ÇALIŞANLARI

Alınan tedbirlerin hafifletilmesi ile birlikte camilerimizde Sosyal mesafe önlemleri doğrultusunda teravih, cuma ve vakit  namazlarının gerekli tedbirler alınarak kılınabileceği, cenazelere katılabileneceği duyuruldu.

24 -05- 2020 Pazar günü ise, yine bu tedbirlere uyarak Bayram Namazının  camilerimizde kılınabileceği Hükümet yöneticileri tarafından açıklandı. Özellikle bu alınan kararlar halkımız arasında olumlu ve sevinç ile karşılanırken, hastalığın seyrini ve birbirimize aktarma ortamı hakkında biz sağlık çalışanlarını tedirginliğe sevk etmiştir.

Biliyoruz ki, Bayram Namazlarımız Vakit ve Teravih Namazlarımızdan kat kat fazla cemaatle kılınıyor. Alınan sosyal mesafe kuralı doğrultusunda, en büyük camimizde 30 40 kişi namaz kılacak. Peki diğerlerine ne olacak? yani bu 30- 40 kişi nasıl tespit edilecek, bunlar haricinde namaza gidenler nasıl camilerimize alınmayacak. Hükümet yetkililerince alınan karar doğrultusunda, camiler dışında hiçbir ortamda namaz kılınmasına izin verilmeyecektir.

“Bayram Namazı esnasında sosyal mesafeyi korusak bile, namaza geliş ve namazdan sonra, sosyal mesafenin korunabileceğine inanamadığımız için bu durumdan sonra eğer hiç arzu etmediğimiz sonuçlar ortaya çıkmaya başlayabilir.”

Bayram Namazı esnasında sosyal mesafeyi korusak bile, Namaza geliş ve Namazdan sonra,  sosyal mesafenin korunabileceğine inanamadığımız için, bu durumdan sonra eğer hiç arzu etmediğimiz sonuçlar ortaya çıkmaya başlar,  Allah korusun vakalar artarsa, biz Batı Trakya’da Azınlık üyesi Tıp Dünyası Çalışanlarının çoğunluğunu temsil eden bir grup olarak, bu konuda siz değerli halkımızı uyarmak sorumluluğunu hissettik.     

Bu ortamda oluşacak sorunun geneli etkileyebileceğini ve toplum olarak sorumlu tutulabileceğimizi düşünerek, toplu ortamlarda bulunmamızın halk sağlığı açısından sakıncalı olacağını, hatta namaz haricinde bayramlaşma geleneğimizi çekirdek ailemiz çerçevesinde (Anne Baba Çocuklar) dar tutarak, çok sevdiğimiz, saydığımız, yüksek risk gurubunda bulunan yaşlılarımızla bayramlaşma geleneğimizi bu Bayram sosyal medya ve diğer teknolojik aletlerle yapmamız ve bu doğrultuda Batı Trakya genelinde Teravih ve özellikle  Bayram Namazı’nın bu ortamda kılınmasının toplum sağlığı açısından oluşturabileceği büyük sorunları da göz önüne alarak, Tüm Kurum ve kuruluşlarımızın ortak kararı ile kılınmaması  yönünde karar alınması tavsiyemizdir.

Yunanistan Batı Trakya Haber

534 evro korona yardımına başvurular başladı

İlgili haber...