Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçe’de okullar açılsa da öğrencilerin çoğu gitmiyor

İskeçe (Xanthi) Ortaöğretim Müdürlüğü’nün verilerine göre ortaokul ve liselerin yeniden açılmasıyla birlikte öğrencilerin yüzde 39’u sınıflara geri döndü.

ERT’e konuşan İskeçe Ortaöğretim Müdürü lise ve ortaokul öğrencilerinin %39’unun, öğretmenlerin ise %80’inin yeniden sınıflara döndüğünü dile getirdi.

Koronavirüs salgını nedeniyle kapandıktan sonra yeniden açılan okullar arasında en az öğrencinin İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesi ile 8. Drosero Ortaokulu’nda olduğu ifade edildi.

Azınlık Ortaokulu ve Lisesi’nde koronavirüsten olumsuz etkilenen Mustafçova (Miki) Belediyesi’nden çok sayıda öğrenci olduğu ve bu öğrencilerin çok üyeli ailelerden olduğu için ailelerinde koronavirüs konusunda “hassas grup” olarak nitelendiren gruplarda yer alan üyelerin bulunduğu belirtildi.

Papathanasiu, bu tür durumlarda öğrenci velilerinin “ailede hassas grupta yer alan üye veya yaşlı bulunduğuna” dair bir dilekçe doldurmalarının yeterli olacağını söyledi.

Bunun devamsızlığa sayılmayacağı ve öğrencilerin sınıfı geçmelerine veya kalmalarına etki etmeyeceğini kaydetti.

Azınlık Ortaokulu ve Lisesi’nde devamsızlığın yüksek olmasının sebeplerinden birinsin de okul binasında sosyal mesafenin korunmasını sağlayacak yeterli alanın olmaması gösterildi.

İskeçe Ortaöğretim Müdürü büyük devamsızlığın kaydedildiği Drosero Ortaokulu ile ilgili ise her yıl bu dönemde bu durumla karşılaşıldığını ve bunun koronavirüsle ilgili olmadığını sözlerine ekledi.

Bu iki okul hesaplanmadığında da İskeçe İli’nde ortaokul ve liselerde derslere öğrencilerin yüzde 42’sinin yeniden başladığı belirtildi.