Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’a hangi ülkelerden Temmuz’a kadar uçak seferleri yapılmayacak?

Yunanistan’a yurtdışından gelecek uluslararası seferlerin sadece Atina El. Venizelos Havaalanı’na yapılmasını öngören NOTAM yayınlandı.

Koronavirüs salgınının yayılmasını engellemek amacıyla yeni NOTAM çerçevesinde 30 Haziran 2020 saat 23.59’a kadar Yunanistan’a yurtdışından gelecek bütün uçakların Atina Havaalanı’na iniş yapması öngörülüyor.

NOTAM’da ayrıca daha önce alınan bazı ülkelere yönelik uçuş yasaklarının da geçerliliğini koruduğu belirtiliyor. Böylece:

  • İtalya, İspanya, Britanya ve Hollanda’dan Yunanistan’a ve Yunanistan’dan bu ülkelere 31 Mayıs 2020 tarihine kadar uçak seferi yapılmayacak.
  • Türkiye, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’ya Yunanistan’dan ve bu ülkelerden Yunanistan’a 14 Haziran 2020 saat 23.59’a kadar uçak seferi düzenlenmeyecek
  • Avrupa ülkeleri dışındaki üçüncü ülke vatandaşlarına yönelik Yunanistan’a giriş yapma yasağı, Yunanistan’a uçakla gelen tüm yolculara uygulanan 14 günlük karantina kararı da 31 Mayıs 2020 saat 23.59’a kadar geçerli olacak.

Ticari ürün taşıyan kargo uçakları, sağlık ve insani yardım amaçlı düzenlenen seferler, sadece uçak mürettebatının yer aldığı geri dönüş uçuşları, devlet erkanının yer aldığı seferler, askeri uçuşlar (Türkiye dışında), Frontex seferleri, transit uçuşlar, Yunan vatandaşlarını ülkelerine geri getiren uçuşlar, sağlık sistemine destek amaçlı seferler ve acil durum uçuşları NOTAM kapsamında yer almıyor.