Uncategorized

Yunanistan için 5 senaryo. Yeni memorandum, erken seçim veya Grexit

İşte Credit Suisse bankasına göre Yunanistan için 5 senaryo:

1. Senaryo: Hızlı çözüm (önümüzdeki günlerde)

Yunan hükümetinin kreditörlerle anlaşma sağlamak için kreditörleri büyük ölçüde tatmin edecek ve IMF’yi Yunanistan programına katılmaya ikna edecek önlemler almaya çalıştığı söyleniyor. 6 Şubat’ta IMF’de önemli bir toplantı var. Eğer önlemler kabul edilirse, o zaman ikinci değerlendirmenin 20 Şubat’taki Eurogrup toplantısında tamamlanmasının yolu açılacak. Bu iyi senaryoda borcun orta vadede hafifletilmesine yönelik önlemler netleştirilecek, IMF ve Avrupa Merkez Bankasından gelecek borçla ilgili raporlar Yunanistan’ın konumu güçlendirecek ve ülke parasal gevşeme politikasına dahil edilecek.

2. Senaryo: “Daha fazla zaman ihtiyacımız var” (Mart-Nisan)

IMF, Avrupalı kreditörler ve Yunan hükümeti arasında üçlü bir temel anlaşmazlık söz konusu. Yunanlar daha az reform, daha fazla borç kırpılması istiyor ve daha küçük bütçe fazlası hedefini tercih ediyor. IMF daha fasla yapısal reform, borca yönelik daha büyük kırpılma ve daha küçük bütçe fazlası istiyor. Avrupalılar ise reformlar konusunda daha “kayıtsız” kalırken, daha küçük bir borç kırpılması ve daha büyük bütçe fazlası istiyor. Bu temel farklar konusunda kısa sürede anlaşma sağlanıp sağlanamayacağı belli değil. Eğer anlaşmazlıklar çok şiddetli değilse, karar Mart veya Nisan ayına bırakılabilir.

3. Senaryo: Küçük politika (Temmuz)

Bu senaryo 2015 yılında yaşananların tekrarlanmasını öngörüyor. O zaman Yunan hükümeti daha iyi bir anlaşma elde edebilmek umuduyla sınırlarını zorlamıştı. Bu strateji başarılı olmadı ve belirsizliğe bunun sonucunda da bir resesyon yılına daha yol açmıştı. Bu stratejinin kasten tekrarlanması zor. Ancak 1. ve 2. senaryoların öngördüklerinin gerçekleşmemesi durumunda ve Avrupa seçimlere odaklandıktan sonra anlaşma sağlanamazsa bu senaryo istemeden de olsa tekrarlanabilir.

4. Senaryo: Yazdan önce erken seçim

Önümüzdeki iki-üç ay içerisinde anlaşma sağlanmazsa, erken seçim ihtimal dışı bırakılamaz. Birçok milletvekili erken seçim istemeyebilir, zira anketlerdeki ND’nin üstünlüğü göz önünde bulundurulursa çoğu bir sonraki mecliste olmayabilir. Piyasalar için erken seçim kısa vadede olumsuz olurdu ancak merkez sağın seçimleri kazanması orta vadede olumlu gelişme olur.

5. Senaryo: Grexit? Yine hayır!

SYRIZA Parlamento Grubu Sözcüsü Nikos Ksidakis Yunanistan’ın euro’da yer alıp almamasıyla ilgili tartışmaların tabu olmaması gerektiğini ifade ederek yeniden Yunanistan’ın euro’dan çıkması konusunu gündeme getirdi. Geçmişte de belirttiğimiz üzere Yunanistan’ın euro’dan çıkması anlamsız, bunun konuşuluyor olması bile ülkeye zarar veriyor. Ksidakis’in açıklamaları yoğun tepkiyle karşılandı, ne parlamentoda ne de ülke genelinde destek buldu.