Uncategorized

Her 10 Yunandan 8’i sigara yasasının uygulanmamasından utanıyor

Uzmanlara göre kansere karşı önlem almada doğru stratejiler uygulanmış olsaydı yaklaşık 3,7 milyon insan her yıl ölümden kurtulmuş olabilirdi. Ancak, gelişmiş ülkelerde de kanser maalesef ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alıyor.

Akciğer kanseriyle ilgili olarak Kamu Sağlığı Enstitüsü Müdürü Panayotis Behrakis “%90 oranla kanserin yol açtığı bu hastalık, her yıl ülkemizde 8.000 ölüme yol açıyor” değerlendirmesini yaptı ve ekledi “Öyleyse sigaranın azaltılması, bu tür kansere karşı önlem almada temel rol oynuyor”.

Yunan İstatistik Kurumunun verilerine göre Yunanistan’da 2009-2014 yılları arsında sigara içenlerin sayısında ciddi bir azalma görülüyor. Günlük bazda sigara içenlerin oranının %27,3’e gerilediği ortaya çıkarken, 16-24 yaş aralığındaki gençlerdeki sigara içenlerin oranının da %33,3’e düştüğü belirtiliyor.

Pasif sigara içiciliği konusuna değinen Behrakis, sigara yasağının Yunanistan’da uygulanmamasını da sert sözlerle  eleştirdi. “Bu durum kamu sağlığının bazı çıkarlara satılmasıdır ve ülkeyi uluslararası alanda rencide etmekte ve sosyal infiale yol açıyor” ifadelerini kullanan Behrakis “Vatandaşların %80’inin bu durumdan utanç duyuyor. Doğru bir yasa var, yasanın uygulanmasını isteyen halk var ve bunu uygulamayan bir devlet var” diye konuştu.