Uncategorized

Kuş gribi vakalarını görüştüler

Perşembe günü yapılan toplantıda Veterinerlik Dairesi Müdürü Ahilleas Sahpatzidis kuş gribi hakkında ve bu konuda alınabilecek önlemlerle ilgili bilgi verdi. Hatırlanacağı üzere Rodop iline bağlı Susurköy’deki kümes hayvanlarında ve Fener’in (Fanari) Ksirolimni gölünde ölü bulunan kuğularda kuş gribine rastlanmıştı.

Nikos Tsalikidis tarafından yapılan açıklamada ise “Ördek, kaz, kuğu gibi kanatlı hayvanlar, kuş gribinin ana taşıyıcılarıdır. Ancak bu hayvanlar evde beslendiğinde yüksek risk teşkil etmektedirler ve nadiren kuş gribi virüsünü taşırlar” ifadelerini kullanırken “Kuş gribinin en belirgin belirtisi ise kümes hayvanlarının ve bazı durumlarda yaban kanatlı hayvanların toplu şekilde hastalanması veya ölmesi sayılıyor” dedi.

Tsalikidis açıklamasında ayrıca “Bu durum karşısında soğukkanlı hareket edilmesi gerektiğini ve veterinerlik daireleri tarafından defalarca dile getirilen önlemlerin hayata geçirilmesini” önerirken daha detaylı bilgi isteyenlerin 25313 50415, 25313 50458 numaralı telefonlardan Veterinerlik Dairesi yetkilileriyle temasa geçebileceklerini kaydetti.