Uncategorized

Yunanların yarısından fazlası aynı şifreyi kullanıyor

Günümüzde internetteki tehlikeler günden güne büyürken, hala 1,2,3,4,5 gibi seri rakamları veya “password” kelimesini şifre olarak kullanmaya devam edenler var.

YouGov’un Google hesabına yaptığı araştırmaya göre Yunanistan’da 1980 yılından sonra doğanların %54’ü internette bütün farklı hesaplarında aynı şifreyi kullandıklarını dile getirdi. Buna neden olarak ise çoğunlukla (%72) birçok şifreyi hafızada tutmanın zor olması gösterildi.

Ankete katılanların %12’si İngilizcede “şifre” anlamına gelen “password” kelimesini geçmişte şifre olarak kullandıklarını beyan ederken, %14’ü seri rakamları, %20’si isimlerinin veya isimlerinin baş harfinin yer aldığı bir şifre kullandığını ifade etti.

Ankete katılanların %52’si ise ailelerin hiçbir zaman kendilerine internet güvenliği ve güçlü şifreler kullanmanın önemi hakkında bilgilendirme yapmadığını kaydetti.

Öte yandan Yunanistan’da ailelerin internet kuralları ile ilgili yeterli bilgi ve bilgilendirmeye de sahip olmadığı ortaya çıktı. Yapılan araştırmaya göre:

– Her 10 Yunandan 7’si çocuğun kaç yaşında Gmail hesabı açabileceğini bilmiyor.

– Her 2 vatandaştan 1’i YouTube’dan video indirilmesine izin verilmediğini düşünüyor.

– Her 10 kişiden 4’ü bir internet sitenin “Gizlilik Politikası”nın neler konusunda bilgi verdiğini bilmiyor.