Uncategorized

Zayıflamak için ameliyat oldu ve öldü! Mahkeme 600 bin euro tazminata hükmetti

Ethnos gazetesinde yer verilen ve Azınlıkça’da aktarılan habere göre 33 yaşındaki bir kadın oldukça sağlıklıydı ve obezlik sınırındaydı. Ancak “morbid obezite” – sonradan yanlış olduğu anlaşılan – teşhisiyle kuzey Yunanistan’da hastanede ameliyata alındı. Ancak daha öncesinde diyet gibi başka yöntemlerle kilo kaybetmeyi denemesi gereken kadına, doktorunun hiçbir zaman bu yönteme başvurmasını söylemediği belirlendi.

Ancak genç kadının hastaneye girişi de hiçbir zaman kayıt altına alınmadı, çünkü operasyonu yapacak cerrahi kliniğin müdürü profesör doktor ameliyat karşılığında 5.000 euro rüşvet almıştı.

Fakat talihsiz kadının başına ameliyat sonrası gelenler, hiç beklenmedik sonuçlara yol açtı ve 33 yaşındaki genç kadın en sonunda yaşamını yitirdi. Zira trajik yanlışlar (dikişler iyi atılmadığı için açılmıştı) ve yanlış teşhis ve değerlendirmeler sonrası kadın çoklu organ yetmezliği ve ciddi enfeksiyon ile karşı karşıya kalmıştı.

Dayanamayıp konuştular

Ancak yapılan ilk idari soruşturmalar sonrası uzun süre hiçbir hata bulunamamıştı. Tespit edilen tek yanlış, doktorun 5.000 euro para almış olmasıydı. Daha sonra ise bazı doktorlar dayanamadı ve konuşmaya başlayınca, adalet de yerini buldu ve doktor 18 ay hapis cezasına çarptırılırken, talihsiz kadının ailesine 600.000 euro tazminat ödenmesine karar verildi.

Doktor ve hastanenin hastanın kendi rızasıyla kilo kaybetmek için ameliyat olmayı kabul ettiği tezi ise, doktorun operasyona başvurmadan önce diyet ve eksersiz başta olmak üzere hastasını diğer kilo kaybetme yöntemlerine sevk etmek zorunda olduğu teziyle çürütüldü. Kadının birkaç kez diyet yapmaya çalışması ve başarısız olması ise, mahkeme tarafından bütün zayıflama yöntemlerinin denenmiş olması olarak kabul edilmedi.

Mahkeme ayrıca, doğru tıbbi bilgilendirme yapılmadığı kanısına vararak her şeyin talihsiz kadının rızasıyla yapıldığı savunmasını da kabul etmedi.

Böylece mahkeme 10 yıl önce meydana gelen bu trajik olay sonrası, talihsiz kadının yakınlarına da tazminat ödenmesine onay verdi.